Budowa centrów handlowych, hoteli, szpitali, szkół czy innych budynków użyteczności publicznej wymaga czasu i dużych nakładów finansowych. Proces ten da się jednak znacząco ułatwić i przyspieszyć, wykorzystując rozwiązania związane z tzw. budownictwem modułowym, które obecnie cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce.
Realizacja inwestycji w krótkim terminie
Zainteresowanie budownictwem modułowym rośnie z roku na rok. To właśnie dzięki tej metodzie możliwe jest znaczne skrócenie czasu realizacji danej inwestycji budowlanej. Wykorzystanie prefabrykatów pozwala budować szybko i energooszczędnie, zachowując przy tym należytą jakość i trwałość. Jest to kwestia niezwykle istotna z perspektywy inwestora — nie musi on bowiem zbyt długo czekać realizację projektu.
To jednak nie wszystko. Produkcja modułów, z których zostanie złożony dany obiekt komercyjny, może się rozpocząć nawet bez wydania pozwolenia na budowę. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Zanim moduły będą gotowe, można już przygotować obszar inwestycji pod wykonanie np. prac ziemnych. Dopiero później moduły zostają przetransportowane na plac budowy, a następnie zmontowane. Ryzyko jakichkolwiek opóźnień i utrudnień zostaje zredukowane do absolutnego minimum. Estetyka wykonania takich obiektów jest zbliżona do projektów realizowanych tradycyjnymi metodami.
Energooszczędność i elastyczność
Obiekty użyteczności publicznej powinny odznaczać się wysoką jakością, spełniając przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa. Budownictwo modułowe cechuje się świetną izolacją termiczną (do nawet 30% lepszą niż w budownictwie tradycyjnym). To z kolei przekłada się na kolejne oszczędności.
Każdy budynek modułowy może być dostosowany do otoczenia. Tyczy się to również poszczególnych pomieszczeń — możliwości jest tutaj mnóstwo, a projekt bez trudu można modyfikować w zależności od potrzeb inwestora. Mowa tutaj również o systemach odzyskiwania ciepła, podwieszanych sufitach, płytkach ceramicznych, ozdobnej elewacji itd.
Mobilność i łatwość montażu
Budynek modułowy można w każdej chwili zdemontować i przenieść w inne miejsce. Dzięki temu obiekty tego typu mogą być stawiane nawet na obszarach wynajmowanych. W razie potrzeby można go też rozbudować o dodatkowe pomieszczenia lub nawet gruntownie przebudować. Co więcej, budynki modułowe mogą być stawiane na wzniesieniach. Konstrukcję można też oprzeć na słupach czy istniejącym już obiekcie. Moduły są stosunkowo lekkie, więc nie ma trudności w ich przewiezieniu w wybrane miejsce.
Moduły są produkowane w zamkniętych halach. Na pracę specjalistów nie mają wpływu warunki pogodowe i pory roku. Tak przygotowane konstrukcje są gotowe w 90%, a następnie montowane w wyznaczonym miejscu. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku — ilość odpadów jest ograniczona przez optymalizację materiałów i recykling. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby drewniane konstrukcje modułowe łączyć z budownictwem konwencjonalnym — przekłada się to na ciekawsze możliwości i swobodę architektoniczną.