Tatry są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych wypraw Polaków. Tatrzańskie szlaki przyciągają co roku ogromną liczbę zwiedzających. Jednymi z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych punktów na mapie Tatr są Giewont i Kasprowy Wierch. Jak tam dotrzeć i jak najlepiej przygotować się do wyjścia w góry?
Wyprawa na Kasprowy Wierch – jaką trasę wybrać?
Najłatwiej na Kasprowy dostać się oczywiście kolejką. Dzięki niej z Kuźnic na szczyt dostać można się już w zaledwie dwadzieścia minut. Słynna kolejka linowa to nie tylko sposób na szybkie znalezienie się na szczycie Kasprowego Wierchu. To również możliwość podziwiania niesamowitych widoków z momentami dość wysoko zawieszonego wagonika. Wielu turystów wybiera jednak większe wyzwania. Na szczyt Kasprowego prowadzą dwa najważniejsze szlaki. Najbardziej popularna droga prowadzi przez Halę Gąsienicową. W okolicach Kuźnic wchodzi się na niebieski szlak w stronę Hali Gąsienicowej i schroniska Murowaniec. Szlak prowadzi łagodnym podejściem w górę, aż do Przełęczy Między Kopami, gdzie łączy się z alternatywną drogą – żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki. Dalej trasa wiedzie łagodnie w dół, aż do Hali Gąsienicowej, która jest jednym z większych w Tatrach węzłów turystycznych, w którym krzyżuje się wiele szlaków. Dalsza droga jest nieco bardziej wymagająca, ponieważ trzeba będzie pokonać znacznie większą różnicę wysokości. Na Kasprowy wiedzie szlak żółty, który w na tym odcinku wyłożony jest wygodnymi, kamiennymi stopniami, więc droga nie powinna sprawić większych trudności. Całość powinna zająć wytrawnemu piechurowi niewiele więcej niż trzy godziny. Inną drogą jest prowadzący prosto z Kuźnic szlak zielony – początkowo wzdłuż Bystrej, dalej doliną Kasprowego Potoku i później mniej więcej wzdłuż trasy kolejki linowej. Tutaj droga nie jest już tak wygodna i wymaga nieco lepszej kondycji. Ma jednak swoją dużą zaletę. Zielony szlak wybiera zdecydowanie mniej turystów, a więc to dobry wybór dla tych, którzy poszukują spokoju. Czas przejścia na szczyt to również około trzech godzin.
Szlak na Giewont – jakie są możliwości?
Na Giewont można dostać się na dwa sposoby, ale najpopularniejsze są dwie drogi. Pierwsza z nich to niebieski szlak z Kuźnic (w przeciwnym kierunku niż na Kasprowy Wierch). Droga prowadzi cały czas Doliną Kondratową, aż na Kondracką Przełęcz, skąd na szczyt Giewontu jest już bardzo blisko. Szlak należy do raczej łatwych. Jest dość łagodny, cały czas lekko w górę. Większe trudności pojawiają się dopiero na ostatnim, krótkim odcinku, na którym szlak biegnie ostro pod górę, a pod samym szczytem wymaga chwytania się umieszczonych tam łańcuchów. Niewątpliwą jego zaletą jest obecność po drodze aż dwóch schronisk, w których można odpocząć i zregenerować siły. Przewidziany czas przejścia oscyluje wokół trzech godzin. Inna droga wiedzie przez Dolinę Strążyską, aż do przełęczy na Grzybowcu. Następnie szlak prowadzi zboczami Małego Giewontu, a przed samym szczytem łączy się ze szlakiem niebieskim. Należy też wiedzieć, że pod samym Giewontem obowiązuje jednokierunkowy ruch okrężny, a szczyt jest bardzo popularny, więc bywa na nim nieco tłoczno. Tą drogą na szczyt dostaniemy się w około trzy godziny i piętnaście minut.
Giewont i Kasprowy Wierch w czasie jednej wyprawy
Świetnym pomysłem może być zaliczenie Zarówno Kasprowego, jak i Giewontu w czasie jednego, długiego przejścia. Tym bardziej że czerwony szlak pomiędzy tymi dwoma szczytami jest miejscami naprawdę widowiskowy. Droga wiedzie przez większość czasu granią, z której można podziwiać wspaniałe, rozległe widoki na okoliczne szczyty. W ten sposób dochodzi się do Kopy Kondrackiej, która jest pierwszym szczytem masywu Czerwonych Wierchów. Dalej należy zmienić kierunek na schodzący w stronę Kondrackiej Przełęczy szlak żółty. Ostatni odcinek na drodze na Giewont pokonuje się szlakiem niebieskim. Całość powinna zająć mniej niż cztery godziny. Na początkowym odcinku szlak jest bardzo łatwy, a różnice wysokości niewielkie. Największe, a zarazem najtrudniejsze podejścia znajdują się przed Kopą Kondracką i samym Giewontem. Jak nietrudno policzyć, całość trasy z Kuźnic, przez Kasprowy i Giewont, a później z powrotem do Zakopanego to przynajmniej 10 godzin marszu, co dla wielu turystów jest naprawdę dużym wyzwaniem. Na szczęście istnieje opcja skorzystania z kolejki, dzięki której szlaki na Kasprowy Wierch można sobie darować. Taka trasa zajmie znacznie mniej czasu. Zdecydowana większość przebiega po odcinkach względnie prostych albo w dół, a podejść jest niewiele. Należy ona do tras łatwych, przyjemnych i pozwalających cieszyć się widokami, dlatego też powinna być dostępna nawet dla tych, którzy nie mają zbyt dobrej kondycji fizycznej.
Jak przygotować się na wyjście w góry
Na wyjście w góry należy zawsze odpowiednio się przygotować. Niezależnie od pory roku, pogoda w wysokich partach Tatr może się bardzo szybko zmienić. W plecaku powinna więc znaleźć się wodoodporna kurtka i cieplejsze ubrania. Na tej wysokości słońce potrafi być bardzo dokuczliwe, więc koniecznie trzeba mieć na głowie jakieś nakrycie. Nawet jeżeli wybierze się najłatwiejszy wariant trasy, to w drodze trzeba będzie spędzić ponad siedem godzin – o ile oczywiście nie robi się większych przystanków. Koniecznie trzeba zatem spakować odpowiednią ilość picia i kalorycznego jedzenia. Absolutnie niezbędne są dobre, górskie buty. Kamieniste szlaki są co prawda dość wygodne, ale chodzenie po nich w butach na miękkich podeszwach nigdy nie jest dobrym pomysłem. Buty w góry muszą też zapewniać odpowiednią przyczepność w każdych warunkach. Oprócz tego każdy turysta powinien na wszelki wypadek zaopatrzyć się w podstawową apteczkę i kontakt do TOPR-u. Na wypadek, gdyby trasa zajęła więcej czasu, niż zaplanowaliśmy, dobrze jest zabrać również czołówkę i zapasowe baterie do niej. Tatrzańskie szlaki są raczej dobrze oznaczone (przynajmniej po polskiej stronie), ale mapa i kompas na pewno nie pozwolą się zgubić.