Świeżo upieczeni rodzice mierzą się z wieloma wyzwaniami. Maluch w początkowym etapie swojego życia wymaga nieustannej uwagi. Poznawanie świata z czasem możliwe jest dzięki umiejętności chodzenia.
Świeżo upieczeni rodzice mierzą się z wieloma wyzwaniami. Maluch w początkowym etapie swojego życia wymaga nieustannej uwagi. Poznawanie świata z czasem możliwe jest dzięki umiejętności chodzenia. Buciki dla dzieci powinny być przystosowane do delikatnej stopy dziecka, wspomagać jednocześnie muszą stawianie pierwszych kroków malucha.
W jakim wieku dziecko rozpoczyna naukę chodzenia?
Specjaliści uważają, iż dziecko naukę chodzenia rozpocząć powinno w możliwe najbardziej naturalnych warunkach. Nie należy zatem przymuszać malucha do stawiania kroków, bowiem rozwój dziecka jest indywidualną kwestią. Najczęściej umiejętność chodzenia rozwija się około pierwszego roku. Nie oznacza to jednak, iż każde dziecko zaczyna chodzić w wieku dwunastu miesięcy. Wiele maluchów swoje pierwsze kroki stawia w okolicach szesnastego bądź siedemnastego miesiąca. Rodzice w tym czasie muszą być szczególnie uważni, bowiem konieczne jest oczyszczenie otoczenia z potencjalnych zagrożeń. Na podłożu nie mogą znajdować się niebezpieczne przedmioty, a krawędzie mebli i innego wyposażenia muszą być właściwe zabezpieczone. Dziecko na początku swojej przygody z chodzeniem stawiać może kroki bosą stopą bezpośrednio na podłożu. Maluch doświadcza wówczas bodźców, które pozwalają mu się lepiej rozwijać.
Najważniejsze cechy pierwszego obuwia malucha
W buty do nauki chodzenia rodzice powinni zainwestować w wieku około pierwszego roku życia pociechy. Dziecko swobodnie i boso poruszać się może wewnątrz mieszkania, jednak podczas spaceru bądź spotkania rodzinnego niezbędne jest już odpowiednie buciki dla dzieci. Wraz z rozwojem maluch domagać się będzie opuszczenia wózka. Doskonale sprawdzą się wówczas buciki maksymalnie przystosowane do nauki chodzenia. Zazwyczaj wykonane są one z naturalnej skóry bądź nowoczesnej membrany. Użycie lekkich materiałów jest konieczne, ponieważ ciężkie tworzywa niepotrzebnie obciążałyby delikatną stópkę dziecka. Przewiewne materiały gwarantują właściwą cyrkulację powietrza, zapewniając właściwe warunki palcom oraz całej stopie. Elastyczna cholewka zginać musi się na boki, a cholewka sięgać powinna nieco poniżej kostki.
Nie zaleca się także umieszczania wewnątrz obuwia dodatkowych wkładek czy wkładek ortopedycznych. Stopa malucha dysponuje naturalną podściółką tłuszczową, która skutecznie chroni stopę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Attipasy do wody sprawdzą się natomiast podczas letnich wakacji nad morzem, jeziorem bądź basenem. Specjalny materiał odporny jest na działanie wody, a dziecko ma zapewnioną pełną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.