Lampy sufitowe to chyba najbardziej rozbudowany segment oświetlenia. Znajdziesz tu ogromny wybór modeli, różniących się pod wieloma względami. Aby ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy krótki poradnik, zawierający opis najczęściej spotykanych na rynku lamp sufitowych.
Lampy sufitowe definiowane są dwojako.
- W pierwszym ujęciu do segmentu tego zaklasyfikujemy modele mocowane bezpośrednio na, tuż przy lub w suficie. Czyli będą to reflektorki i spoty, oprawy wpuszczane w sufit, płaskie plafony czy bardziej okazałe konstrukcje, a nawet żyrandole, ale pozbawione długiego kabla.
- Druga, szersza definicja obejmuje swoim zakresem także lampy wiszące, które są mocowane na suficie, ale posiadają dłuższe przewody. W tym ujęciu pod pojęciem lamp sufitowych będziemy rozumieć dodatkowo klasyczne żyrandole czy rozmaite lampy z kloszami.
Niezależnie od tego, jakie lampy zaklasyfikujemy do tego segmentu, możemy je podzielić na różne rodzaje.
Oświetlenie sufitowe główne i dekoracyjne
Ze względu na funkcję, jaką lampy sufitowe mają pełnić, wyróżnić można oświetlenie sufitowe główne (centralne) i dekoracyjne. Rolą oświetlenia centralnego jest rzucanie blasku na wszystkie zakamarki pomieszczenia. Z kolei oświetlenie dekoracyjne ma przede wszystkim budować niepowtarzalny klimat, podkreślać stylistykę wystroju i zdobić wnętrze. Oczywiście zaklasyfikowanie danej lampy sufitowej do oświetlenia głównego albo dekoracyjnego jest możliwe dopiero po jej wkomponowaniu w aranżację i dobraniu żarówek o pożądanej mocy.
Lampy sufitowe LEDowe i zwykłe
Lampy sufitowe LED stanowią coraz częstszy wybór inwestorów. Są energooszczędne, długowieczne, przyjazna dla środowiska i bezpieczne dla użytkowników – w szczególności tych najmłodszych, bo nie nagrzewają się. Do wyboru pozostają modele z wymiennym i zintegrowanym źródłem światła LED (np. SMD LED). W drugim przypadku nie musisz się martwić o wymianę żarówek, a lampa będzie świecić latami z równą efektywnością. Wybierając lampę sufitową z wbudowanymi LEDami, koniecznie sprawdź barwę i natężenie światła. W zależności od funkcji, jaką lampa ma pełnić w danym miejscu, potrzebny Ci będzie inny blask. Producent ma obowiązek podać kompletne parametry urządzenia. Jeśli robisz zakupy online i nie jesteś pewny, jakie parametry posiada oglądany przez Ciebie model, wyślij zapytanie do sprzedawcy.
Plafony, reflektorki, spoty i tuby
Jeśli zależy Ci na minimalistycznej formie oświetlenia sufitowego, do wyboru masz szereg rozwiązań.
- Dużą popularnością, w szczególności wśród właścicieli niskich mieszkań, cieszą się plafony, czyli okrągłe lub kwadratowe lampy, zwykle płaskie, montowane bezpośrednio na suficie. Między kloszem a powierzchnią sufitu nie ma przerwy. Oprócz prostych, neutralnych stylowo modeli, na rynku pojawia się coraz więcej plafonów dekoracyjnych.
- Innym rodzajem minimalistycznego oświetlenia sufitowego są reflektorki. Często mają one formę kilku punktów świetlnych znajdujących się na jednej szynie, którą mocuje się do sufitu. Dają wyraziste światło, które można skierować na wybrany punkt (reflektorki są ruchome). Najlepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych i loftowych.
- W roli dodatkowego oświetlenia punktowego świetnie sprawdzają się oprawy natynkowe – spoty i tuby.
Designerskie lampy sufitowe
Oprócz opisanych powyżej, minimalistycznych form, do wyboru pozostaje szeroka gama designerskich modeli sufitowych. W efekcie zamontowanie oryginalnej lampy pod sufitem jest możliwe także w małych i niskich wnętrzach. Na rynku znajdziesz m.in. lampy sufitowe druciane, z klasycznymi abażurami, z kulistymi, szklanymi kloszami czy okazałe żyrandole przysufitowe.