O tym, aby dezynfekować ręce wielokrotnie w ciągu dnia, zaczęło być głośno dopiero po wybuchu pandemii. Jednak już przed nią wzmożona higiena dłoni pomagała w walce z licznymi chorobami – dzięki niej możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów grypy czy pasożytów. Prawidłowo wykonane mycie i dezynfekcja rąk w realny sposób wpływa na zdrowie.
Dlaczego dezynfekcja dłoni jest ważna?
Najistotniejszym powodem przemawiającym za tym, by stale dbać o higienę swoich dłoni, jest niewątpliwie zmniejszone ryzyko zarażenia różnymi groźnymi chorobami. Do takich schorzeń i stanów można zaliczyć między innymi:
- zarażenie różnego rodzaju pasożytami, takimi jak na przykład tasiemiec lub owsiki,
- zakażenie gronkowcem,
- grypę żołądkową,
- Salmonellę i Shigellę,
- chorobę koronawirusową,
- grzybicą.
W jaki sposób można się zarazić?
Dlaczego tak wieloma chorobami można zarazić się poprzez dotyk? Prawda jest taka, że większość patogenów (oprócz grzybów) nie może bytować na dłoniach i skóra nie jest ich docelowym miejscem przetrwania. Jednak dłońmi wykonuje się absolutnie wszystkie czynności, w tym je pokarmy, przeciera nos czy aplikuje soczewki kontaktowe. A nos, usta i oczy nie stanowią dla wirusów bariery.
Na przykładzie koronawirusa można zaobserwować, że – w zależności od wariantu – patogeny są w stanie utrzymać się przy życiu nawet wtedy, gdy wiele dni znajdują się w nieprzyjaznym dla siebie środowisku. Z tego powodu można je znaleźć np. na klamkach, włącznikach i poręczach. Oznacza to, że od potencjalnego zarażenia niekiedy dzieli jedno włączenie przycisku na przejściu dla pieszych, a następnie przetarcie oczu tą samą dłonią. Warto więc dezynfekować ręce tak często, jak tylko jest to możliwe.
W jaki sposób dezynfekować dłonie?
Istnieje kilka ważnych zasad dotyczących higieny dłoni, o których trzeba pamiętać:
- niezależnie od zastosowanego środka, trzeba dokładnie zdezynfekować dłonie, nie pomijając żadnego miejsca, w tym przestrzeni między palcami czy pod paznokciami;
- absolutnie niezbędne jest mycie i dezynfekcja dłoni przed każdym posiłkiem, po przyjściu z zewnątrz oraz po dotknięciu przedmiotów w miejscach publicznych,
- mycie dłoni powinno trwać przynajmniej jedną minutę,
- do mycia rąk można stosować żele i mydła antybakteryjne,
- jeżeli nie ma się dostępu do wody w danym momencie, warto skorzystać ze środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.