W budynkach, w których znajduje się ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe) lub/i grzejnikowe jednym z ważniejszych elementów, którego zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła, jest rozdzielacz c.o.. W danym budynku mogą znajdować się pomieszczenia o różnych gabarytach, mniejsze i większe. Każde z nim może mieć tym samym odmienne wymagania cieplne.
Dobrze działająca instalacja grzewcza, powinna dostarczyć, tak samo sprawnie ciepło do każdego obiegu. Gwarantuje to podłączony w instalacji rozdzielacz c.o.. Jeśli zastanawiasz się, jak działa to urządzenie oraz gdzie najkorzystniej jest je kupić – zapoznaj się z naszym poniższym wpisem!
Rozdzielacze c.o. – charakterystyka
Tak naprawdę wszystkie rozdzielacze c.o. charakteryzują się podobną budową. Składają się z dwóch belek (zazwyczaj) i korków zaślepiających. W zależności od wielkości rozdzielacza – można podłączyć do niego od kilku do kilkunastu przewodów grzewczych. Same belki w zależności od pełnionych funkcji, ceny producenta, ale i jakości wykonane są z różnych materiałów.
Mogą być wykonane z: mosiądzu, tworzyw sztucznych czy stali. Komponenty, które instalowane są do rozdzielaczy c.o. to odpowietrzniki i zawory. Instalacja ich ma miejsce po jednej ze stron rozdzielacza, po prawej lub lewej ze względów bezpieczeństwa. Po to, by powietrze z samej instalacji nie doprowadziło do uszkodzenia.
Rozdzielacze c.o. mogą być montowane w różnych miejscach, jednak zazwyczaj znajdują się w specjalnych szafkach do tego przeznaczonych (natynkowych lub podtynkowych). Zdarza się, że montuje się je przy kotle. Najkorzystniej jest, gdy jeden rozdzielacz https://proterm.sklep.pl/rozdzielacze,cp607,pl.html obsługuje zespół kilku pomieszczeń, lub jeszcze lepiej – jedno pomieszczenie. Wiele zależy jednak od tego czy mowa o nowo budowanej instalacji, czy o takiej, która jest modernizowana.
W budynkach starszego typu nie zawsze jest możliwość wprowadzenia szeregu zmian. Prace związane z usprawnieniem instalacji grzewczej, w budynkach starego typu są możliwe do osiągnięcia, jednak zakres prac jest dosyć duży. Eksperci podkreślają jednak, że dobrze wykonana, sprawna instalacja grzewcza ma wpływ na naturalne środowisko, obniżenie smogu, a także i korzyści ekonomiczne.
Gdzie najkorzystniej kupić dobre rozdzielacze c.o.?
Rozdzielacze c.o. najogólniej podzielić możemy na: grzejnikowe oraz do grzejników płaszczyznowych. Rozdzielacz grzejnikowy nie posiada przepływomierzy ani zaworów termostatycznych, może być wyposażony w zawory odcinające typu mini. Rozdzielacze do podłogówki posiadają natomiast zawory termostatyczne oraz przepływomierze, do których instalowane są siłowniki elektryczne.
Prace siłowników reguluje regulator temperatury, umieszczony w danym pomieszczeniu. W sklepach instalacyjnych, hydraulicznych znajduje się szeroki wybór tych urządzeń. Chcąc wybrać optymalny, warto zdecydować się na model, który cieszy się dobrymi opiniami i pochodzi od sprawdzonego producenta. Potwierdzeniem wysokiej jakości i niezawodności danego rozdzielacza, jest między innymi gwarancja producenta.