Ponadto paliwo to możemy nabyć w dwóch formach: ekogroszek pakowany do worków oraz luzem. Które z rozwiązań jest lepsze?
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek jest paliwem stałym, produkowanym z węgla kamiennego o niskiej zdolności do spiekania. Bardzo ważnymi jego parametrami są również odpowiednia temperatura mięknienia oraz niska zawartość siarki. Paliwo to przeznaczone jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem, które emitują do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki i węgla. Ekogroszek może być również stosowany w piecach zasypowych rusztowych oraz piecach kaflowych.
Koszty ogrzewania ekogroszek, a inne źródła
Porównując koszty ogrzewania domu tym rodzajem paliwa z innymi sposobami dostarczania energii cieplnej, takimi jak prąd, olej czy gaz, ekogroszek okazuje się być rozwiązaniem tańszym nawet do 40 proc. Ponadto kotły z podajnikiem na ekogroszek nie wymagają wielokrotnego dosypywania opału w ciągu doby. Jest on bowiem podawany automatycznie z zasobnika.
W sezonie letnim można podgrzewać nim również ciepłą wodę. Dlatego też zastosowanie kotłów na ekogroszek zapewnia komfortowe ogrzewanie domu o stosunkowo niskich kosztach. W przypadku braku sieci gazowej pozwala ono na automatyzację procesu ogrzewania domu i jest wartym uwagi rozwiązaniem.
Po czym poznać dobry ekogroszek?
Ekogroszek to inaczej ziarna wysokokalorycznego węgla o wartości opałowej co najmniej 23 MJ/kg. Należy zwrócić uwagę na porównanie. iż wartość opałowa w przypadku węgla brunatnego wynosi 10 MJ/kg, w niskokalorycznym węglu kamiennym – 17 – 19 MJ/kg, średnio kalorycznym 20-25 MJ/kg, a wysokokalorycznym już 25 – 30 MJ.kg.
Jeżeli decydujemy się na produkt o wyższej wartości opałowej, zyskujemy więcej ciepła niż w przypadku węgla niskokalorycznego. Oznacza to, że im kaloryczność jest wyższa, tym opał odda nam więcej energii, a my zużyjemy dużo mniej paliwa do ogrzewania pomieszczeń.
Kaloryczność ekogroszku to jeden z jego najważniejszy parametrów. Ponadto wyróżnia się on także niską zawartością siarki, popiołu i substancji niepalnych. Zawartość siarki nie powinna w nim bowiem przekraczać 1 proc. a popiołu, 10 proc.
Atutem dobrej jakości ekogroszku również jest niska spiekalność określana współczynnikiem RI, wykazuje on bowiem spiekalność poniżej 20RI.
Ekogroszek różni się od siebie także uziarnieniem, a piece spalające ten rodzaj paliwa najczęściej przystosowane są do granulacji od 3 do 25 mm. Dlatego też opał o większej granulacji nie sprawdzi się w przypadku współczesnych kotłów z podajnikiem.
Istotnym parametrem tego paliwa jest także wilgotność, która wpływa na obniżenie wartości opałowej, i nie powinna być ona większa w jego przypadku niż 10 proc. Aby utrzymać ją na tym poziomie, konieczne jest odpowiednie przechowywanie worków ekogroszku i właściwe jego wysuszenie. W innym razie część uzyskanej energii cieplnej zostanie bowiem spożytkowana na odparowanie wilgoci.
Ponadto, woda pochodząca z opału zmienia się w parę, wchodzącą w reakcje m.in. z węglem, azotem i siarką, które stają się przyczyną korozji pieca i komina. Im większa jest wilgotność ekogroszku, tym większe ryzyko zatkania mechanizmu ślimaka.
Więcej informacji odnośnie istotnych parametrów ekogroszku można znaleźć na stronie: https://grzejemnieto.pl/na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-ekogroszku/
Jak powstaje ekogroszek?
Ekogroszek jest produktem wytwarzanym z węgla kamiennego oraz brunatnego. Aby mógł zostać wyprodukowany, węgiel musi najpierw zostać sklasyfikowany ze względu na swoją kaloryczność oraz rozmiar.
Obróbka węgla kamiennego
Potem może przejść on do dalszych procesów produkcji, takich jak rozkruszenie i przesianie przez sito o wymaganym rozmiarze. Następnym etapem jest oczyszczenie go wodą w celu wypłukania osadu oraz miału. Później zostaje prawidłowo wysuszony, a na koniec procesu produkcji ekogroszek pakowany jest do właściwych worków.
Jak kupować ekogroszek, pakowany czy luzem?
Wprawdzie sposób sprzedaży ekogroszku nie ma istotnego znaczenia dla samej wartości opałowej, gdyż zależy ona od cech węgla, sposób przechowywania go ma na nią bardzo istotne znaczenie. Ekogroszek trzymany luzem ma skłonność do szybszego wietrzenia niż węgiel w workach oraz do osiadania na nim wilgoci z powietrza. Nawet dobrej jakości opał poddany działaniu powietrza przez kilka tygodni może bowiem utracić do 35 proc. swojej wartości energetycznej.
Ekogroszek workowany, pomimo iż droższy od luźnego, jest zdecydowanie lepiej zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych, przez co zachowuje on swoją wartość opałową. Worki ekogroszku można wygodniej przechowywać, nie wywołując pylenia podczas wysypywania opału do kotłowni. Nie zajmują też one tak dużo miejsca jak węgiel luzem, pozwalając jednocześnie utrzymywać kotłownię w znacznie większej czystości.
Inną zaletą kupowania workowanego ekogroszku dobrej jakości, takiego jak chociażby ekogroszek ze sklepu grzejemnieto.pl, jest dokładna waga, gdyż ciężar każdego opakowania jest bardzo dokładnie odmierzany i sprawdzany, co nie ma miejsca przy zamawianiu większej ilości luzem.
Nie należy też zapominać, iż kupując węgiel z niepewnego źródła, można spotykać się z podróbkami ekogroszku składającymi się z miału węglowego niskiej jakości i lepiszcza. Posiadają one znacznie gorsze parametry grzewcze i emisyjne oraz zawartość wody tak wysoką, że może powodować zapychanie się pieca.
Wśród zalet zakupu ekogroszku workowanego znajduje się więc m.in.:
- mniejsze narażenie na działanie negatywnych czynników atmosferycznych,
- wygoda przechowywania węgla w workach,
- łatwość przenoszenia worków ekogroszku,
- łatwość utrzymania czystości w kotłowni,
- worki z ekogroszkiem są dobrze opisane oraz informują użytkownika o podstawowych parametrach,
- ekogroszek workowany uważany jest za opał wyższej jakości niż ten dostępny luzem – poniewaz właściwe magazynowanie pozwala zachować przez długi czas właściwości opału na najwyższym poziomie,
- dobrej jakości węgiel w workach pozwala ograniczyć ryzyko powstawania awarii pieca i jego elementów.