Fotel uszak to królewski mebel, który dumnie stoi we wnętrzach wielu domów i mieszkań. Wyróżnia się nietypowym designem i wyjątkową wygodą. Takie połączenie to pożądana cecha w meblach wypoczynkowych, stąd popyt na uszaki stale rośnie. A mebel ten dostępny jest na rynku już od setek lat.
Fotel uszak powstał bowiem we Francji za czasów Ludwika XIV i początkowo korzystały z niego jedynie elity francuskie. Stworzono go na wzór królewskiego tronu, który miał być synonimem luksusu i komfortu. Do teraz mebel ten uznawany jest za niezwykle szykowny i niesamowicie komfortowy.
Mebel ten charakteryzuje się krótkimi nóżkami, szerokim i jednocześnie głębokim siedziskiem, a także specyficznie wygiętymi (na zewnątrz) podłokietnikami. Wyżej łączą się one z zagłówkiem i uszami. Wspomniane uszy to zaokrąglone brzegi, które w wyjątkowy sposób okalają osobę, która korzysta z fotela. Tak wyprofilowane oparcie przypomina swoim kształtem uszy – stąd wzięła się właśnie nazwa mebla.
Uszy fotela przydawały się niegdyś w utrzymywaniu ciepła i chronieniu przed chłodem atakującym domowników przez nieszczelne drzwi lub okna. Wystarczyło uszak postawić przodem do palącego się kominka i zatopić się w jego głębokim i wygodnym siedzisku, a bok tuliły utrzymując ciepło i chroniąc przed zimnem.
Uszak to mebel dosyć kanciasty, nie mniej jednak wnosi do wnętrza przytulność i ciepło. Być może wpływa na to gwarancja komfortowego siedzenia lub miękka tapicerka. Fotel ten najczęściej stawia się w salonie. Na szczęście jest na tyle piękny z każdej strony, że nie trzeba stawiać go pod ścianą. Fotel uszak znakomicie prezentuje się w centrum pokoju.
Poza tym mebel ten idealnie sprawdzi się również w innych pomieszczeniach. W sypialni uszak będzie doskonałym miejscem do relaksu przy ulubionej książce, a w pokoju małego dziecka ułatwi młodej mamie karmienie lub usypianie malucha. Fotel uszak to zdecydowanie mebel ponadczasowy, który wyróżnia się uniwersalnością zastosowania, komfortem użytkowania i stylowym designem. Dzięki niewielkim modyfikacjom przetrwały od czasów francuskiego króla Ludwika XIV aż po dzisiejsze dni.