Nadeszły ciepłe dni wiosny i wielu mieszkańców miast, wraz z dziećmi, rozpoczyna sezon wakacyjny i wyjeżdża na pikniki. To dobry czas, który może zostać zepsuty przez spotkanie z kleszczami, których konsekwencje w niektórych przypadkach mogą być uciążliwe.
Gdzie można natknąć się na kleszcza?
W lasach mieszanych i liściastych. Kleszcze można również znaleźć w miastach – w parkach, w trawie w pobliżu dróg. Ich ulubioną porą dnia jest wczesny ranek, do godziny 11.00. Nie lubią upałów i czekają na chłodne lub pochmurne wieczory.
Kleszcze atakują swoje ofiary siedząc na trawie lub na gałęziach drzew i krzewów, rzadziej z ziemi. Kleszcze nie wznoszą się wyżej niż na wysokość 50 cm. Gdy ktoś przechodzi obok człowieka lub zwierzęcia, kleszcz przyczepia się do niego. Wykrycie ukąszenia nie jest trudne: zwykle jest to niewielkie zaczerwienienie skóry z czarną plamką w środku.
Jaki jest właściwy sposób usuwania kleszcza?
Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kleszcza należy posmarować olejem i czekać, aż sam się wyczołga lub udusi. Kleszcze nie wyczołgają się i nie uduszą. Te działania nie są skuteczne, a mogą zwiększać ryzyko zakażenia.
Chwyć kleszcza pęsetą, starając się uchwycić go w miejscu styku, i obróć go ruchem skręcającym, aby spróbować go wyjąć. Pęsetę należy trzymać ściśle prostopadle do powierzchni zgryzu. Delikatnie obróć ciało kleszcza wokół jego osi i usuń go ze skóry. Ważne jest, aby podczas usuwania kleszcza nie rozerwać go – część pozostawiona w skórze może powodować stany zapalne i ropnie. Szczególnie ważne jest to aby przypilnować odpowiedniego usunięcia kleszcza u dziecka. Więcej na ten temat: https://zbadajkleszcza.pl/kleszcz-u-dziecka-co-robic/
Wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze
Ukąszenie kleszcza może prowadzić do rozwoju kleszczowego wirusowego zapalenia mózgu. Choroba zaczyna się jako zwykłe przeziębienie, z bólem głowy, ogólnym złym samopoczuciem oraz bólem stawów i szyi. Może wystąpić gorączka, mdłości i zawroty głowy. Jeśli objawy te są poprzedzone ukąszeniem kleszcza lub jeśli przebywasz na danym terenie przez dłuższy czas, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza.
Borelioza spowodowana ukąszeniem kleszcza
Równie niebezpiecznym następstwem ukąszenia kleszcza może być rozwój boreliozy. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Pierwszymi objawami mogą być zaczerwienienie w miejscu ukąszenia i lekkie swędzenie.
Liczba kleszczy z boreliozą przewyższa liczbę kleszczy z zapaleniem mózgu. Na dzień dzisiejszy nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Faza utajona choroby może trwać ponad miesiąc, po czym objawia się lekkim złym samopoczuciem, obrzękiem węzłów chłonnych, gorączką, bólami mięśni i stawów.
Innym objawem choroby jest występowanie rumienia wędrującego, czyli charakterystycznej czerwonej plamki w kształcie pierścienia na skórze z ciemnym wnętrzem. Rumień nie może być mylony z niczym innym. W przypadku zachorowania należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.