Nie da się ukryć, że odpowiednia wentylacja pomieszczeń w obecnych czasach jest priorytetową kwestią. Tradycyjne wentylacje grawitacyjne przestały już spełniać swoją rolę, a wynika to przede wszystkim z tego faktu, że nie są one już odpowiednim rozwiązaniem, które można zastosować w nowym budownictwie. Obecnie nasze domy i mieszkania to prawdziwie zamknięte i szczelne twierdze, wówczas pojawiła się konieczność dopasowania odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Jednym z nich jest rekuperacja. Jednak czy warto w nią zainwestować?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to nic innego jak rodzaj wentylacji mechanicznej, który jest całkowicie niezależny od czynników wewnętrznych. W automatyczny sposób rekuperacja wymienia zużyte powietrze w domu i zastępuje je świeżym. Co więcej przy pomocy tego rodzaju wentylacji, można również oczyścić pomieszczenie z alergenów, kurzu i pyłków, a tym samym znacznie poprawić komfort swój i wszystkich domowników. Dodatkowo wentylacja w domu odbywa się bez najmniejszych strat energii, a co za tym idzie rekuperacja może być powodem do zwiększenia naszych oszczędności.
Jakie są dostępne rodzaje rekuperacji?
Zwykle w domach stosuje się rekuperację z odzyskiem ciepła. Pozwala to na jeszcze większe obniżenie kosztów eksploatacyjnych w budynku i generowanie jeszcze większych oszczędności. Niemniej jednak rodzaje rekuperacji odnoszą się głównie do tego, jaki rodzaj rekuperatora zostanie dobrany. Obecnie możemy wyróżnić:
- rekuperatory z czynnikiem pośrednim- posiadają one freon lub glikon i są stosowane w pomieszczeniach, w których zachodzą zarówno procesy ogrzewania jak i chłodzenia.
- rekuperatory z ruchomym wypełnieniem- pracujące na podstawie elektrycznych silników.
- rekuperatory płytowe- to jedne z najchętniej wybieranych rekuperatorów do gospodarstw domowych, gdyż są one stosunkowo proste i niedrogie.
Ile kosztuje rekuperacja?
Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że rekuperacja nie będzie należała do najtańszych inwestycji. Niemniej jednak biorąc pod uwagę fakt, że generuje ona ogromne oszczędności, można spekulować, że inwestycja ta zwróci się w perspektywie czasu. Wobec tego chcąc mówić o tym ile kosztuje rekuperacja, pod uwagę należy wziąć czynniki, które na finalne koszty się składają. Należą do nich:
- zakup rekuperatora
- zakup sterowników do rekuperatora
- cena materiałów podstawowych oraz montażowych
- projekt instalacji
- montaż elementów i przeprowadzenie testu poprawności
- ewentualne dodatkowe wyposażenie do rekuperatora
Same ceny rekuperatorów zwykle wahają się w przedziale od 2000 złotych od nawet 12 000 złotych. Niemniej jednak biorąc pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe, finalna cena zamontowania rekuperacji może wynieść 20 000 złotych i więcej.
Rekuperacja, fotowoltaika, a może pompa ciepła?
Obecnie budujemy domy, które mają spełniać zadanie prawdziwej, energooszczędnej twierdzy. Wobec tego pojawia się pytanie, w co lepiej jest zainwestować? Okazuje się, że świetny pomysłem może być rekuperacja w połączeniu z pompą ciepła. Wówczas istnieje możliwość zredukowania praktycznie do zera rachunków za ogrzewanie. Niemniej jednak fotowoltaika również nie jest złym pomysłem, gdyż daje ona możliwość pozyskiwania darmowego prądu ze Słońca, który zasili rekuperator i ewentualną pompę ciepła. Jeśli więc chcemy maksymalnie zredukować koszty eksploatacji budynku, tego typu rozwiązania mogą nam w tym skutecznie pomóc. Faktem jest, że początkowa inwestycja będzie wysoka, ale zwróci się ona z nawiązką już po kilku latach użytkowania.