Dbanie o ogród jest jednym z trudniejszych zadań. Ochrona przed chwastami bywa uciążliwa tak samo jak zmienne temperatury, które mogą wpłynąć nie korzystnie na rośliny. Szczególne wiosną, gdy pogoda często zaskakuje, uprawy mogą być zagrożone. Jednak można tego uniknąć, stosując środki zaradcze takie jak — agrowłóknina. Która jest jednym z chętniej wykorzystywanych produktów pomocnych w dbaniu o przydomowe ogródki, plantacje, a także zieleń miejską.
Agrowłóknina — co to takiego
Agrowłóknina to specjalna tkanina wykonana z włókien polipropylenowych o nieregularnej strukturze. Taka budowa zapewnia przepuszczalność powietrze, a także wody, dzięki czemu rośliny mają zapewnione potrzebne do wzrostu warunki. Jednocześnie materiał chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak duże nasłonecznienie, niskie temperatury bądź porywisty wiatr. Niektóre rodzaje agrowłóknin stosowane są także do ściółkowania podłoża, chroniąc rośliny przed ekspansją chwastów. Ponadto materiał jest wyjątkowo wytrzymały, zapewniając długie użytkowanie bez uszkodzeń mechanicznych.
Rodzaje agrowłóknin
Agrowłókniny mogą mieć różną gramaturę i kolor w zależności od zastosowania. Białe agrowłókniny służą do ochrony roślin przed warunkami atmosferycznymi. Biały kolor w mniejszym stopniu przyciąga promienie słoneczne, chroniąc rośliny przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Do ściółkowania podłoża, wykorzystuje się materiał o większej gramaturze i w ciemnym kolorze np. brązowym lub czarnym. Wśród rodzajów agrowłóknin można wyróżnić:
- agrowłókninę zimową — występuje w kolorze białym i służy do ochrony roślin przed mrozami i silnymi wiatrami. Wykorzystywana do ochrony roślin zimujących. Jej gramatura waha się w przedziale od 30 do 50 g/m2. Doskonale sprawdza się również do przykrywania młodych drzewek i pnączy w okresie zimowy.
- agrowłókninę wiosenną — również występuje w kolorze białym, jednak jest cieńsza niż ta zimowa. Gramatura waha się między 15 a 30 g/m2. Doskonale sprawdza się na początku wiosny, gdy pogoda jest jeszcze niestabilna. Zabezpiecza rośliny przed przymrozkami i wiatrem. Chroni także przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto ją stosować od razu po zasianiu roślin, aby je odpowiednio zabezpieczyć. Wykorzystywana jest także w przypadku roślin zimujących, gdy temperatura otoczenia wzrasta powyżej 5 stopni Celsjusza.
- agrowłókninę ściółkującą — służy do zabezpieczenia podłoża przed chwastami, dzięki czemu rośliny mają zapewnione lepsze warunki do wzrostu. Przepuszcza wodę i powietrze, jednocześnie chroniąc przed utratą wilgoci. Zazwyczaj występuje w ciemnych kolorach takich jak czarny, zielony czy też brązowy. Gramatura tego rodzaju agrowłókniny różni się od tych okrywających i waha się w przedziale od 50 do 100 g/m2.
Korzyści stosowania agrowłókniny wiosennej
Wiosną temperatura otoczenia bywa zmienna. Po ciepłym dniu może przyjść przymrozek, który negatywnie wpływa na rośliny, często prowadząc do ich obumarcia. Z tego powodu przystępując do pierwszych wiosennych siewów, warto je zabezpieczyć przed potencjalnymi zagrożeniami. Biała agrowłóknina wiosenna wykorzystana do okrycia zasadzonych nasion zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniając dobry wzrost roślinom. Tego typu rozwiązanie nie tylko zabezpiecza przed zimne, ale również przed mocnym promieniowaniem słonecznym. Ponadto dobre warunki cieplne sprzyjają szybszemu wzrostowi roślin. Młode rośliny są dodatkowo zabezpieczone przed silnymi wiatrami i szybkim wysychaniem gleby. Taka agrowłóknina poza dostarczeniem ciepła zabezpiecza ziemię przed utratą wilgoci, dzięki czemu rośliny lepiej rosną. W dodatku przydaje się do ochrony plonów przed nadmierną ekspozycją na słońce, chroniąc rośliny przed wysychaniem. Zalety stosowania wiosennej agrowłókniny sprawiają, że jest chętnie wykorzystywana nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również do okrywania plonów na plantacjach. Z tego powodu warto korzystać z takiego środka zabezpieczania roślin, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji wynikających ze zmienności wiosennej pogody.