Instalacja kanalizacyjna powinna być wykonana zgodnie z projektem. Istotne znaczenie mają określone średnice rur, ch przebieg, długość, spadki, a także rodzaj użytych materiałów. Wykonanie należy powierzyć specjalistom. Mimo wszystko wadliwe wykonanie się zdarza. Wśród najczęstszych problemów można wymienić powolne odpływanie ścieków, bulgotanie w rurach, nieprzyjemny zapach wydobywający się z syfonów albo cofanie się nieczystości w najniżej położonych urządzeniach sanitarnych. Tutaj pojawia się pytanie: jak naprawić instalację kanalizacyjną w domu?
Metody naprawy kanalizacji z sieci kanalizacyjnej
Zdarza się, że sieć kanalizacyjna ulga różnym uszkodzeniom. Może to prowadzić do wybijania treści z toalety czy nawet zalewania budynków podłączonych do kanalizacji. W takim przypadku wykonuje się naprawę jedną z dwóch metod: punktową lub odcinkową. W przypadku tej pierwszej, gdy dochodzi do uszkodzenia rur w najsłabszych miejscach instalacji, stosowane są tzw. pakery. Są to urządzenia, na obwodzie których umieszczana jest specjalna wykładzina z włókna szklanego nasączona żywicą. Paker przeprowadzany jest do kanały i napełnia się powietrzem, a wykładzina jest przenoszona wewnętrzny obwód rury, powodując jej całkowite uszczelnienie. Gdy uszkodzeniu ulega odcinek przewodu stosowany jest system WIR. Do istniejących kanałów wprowadzane są nowe rury PVC. Przez taką naprawę zmniejszane jest światło kanału, ale umożliwione zostaje jego funkcjonowanie, bez konieczności wymiany całego systemu.
Powszechny problem z instalacją kanalizacyjną w domu – zatkany syfon
Oczywiście najbardziej powszechnym problemem z instalacją kanalizacyjną w domu jest zatkanie syfonu. Tutaj są trzy metody naprawy do wyboru: przetykanie, udrażnianie spiralą lub udrażnianie za pomocą środków chemicznych. Jak wiadomo mechaniczne przetykanie nie należy do prac łatwych ani też przyjemnych. Przy przetykaniu umywalki należy najpierw zatkać otwór przelewowy. Po nalaniu odrobiny wody, przykłada się kielich do odpływu i kilkakrotnie dociska. Gdy woda odpłynie, nalewamy świeżej, by sprawdzić czy rura jest już drożna. Przetykamy do momentu aż zator przestanie istnieć. Można również udrażniać za pomocą spirali wyposażonej w rączkę i szczotkę. Na początek konieczne jest zdemontowanie syfonu. Należy podstawić miskę na ściekającą wodę. Długość spirali musi być dopasowana do odległości umywalki, zlewu, prysznica lub wanny od pionu kanalizacyjnego. Sprężynę umieszcza się w rurze i opraca się korbą. Gdy natrafia się na przeszkodę spiralę trzeba wyjąć i oczyścić, a następnie włożyć, ponownie kręcąc korbą. Gdy spirala dojdzie do pionu oznacza to, że rura została udrożniona. Wtedy wystarczy zamontować syfon. Należy sprawdzić wcześniej jego szczelność i oczyścić wszystkie elementy. Przy używaniu preparatów do udrażniania trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Takie środki są skuteczne przy niewielkich zatorach znajdujących się bezpośrednio w syfonie.
Jak naprawić uszkodzoną rurę kanalizacyjną w domu?
Trzeba rozpocząć naprawę od jak najszybszego zakręcenia głównego zaworu. Następnie należy spuścić wodę z rur. Gdy rura została przewiercona należy odsłonić instalację w jej pobliżu na odcinku 20-30 cm. Jeśli jest ukryta pod glazurą lub terakotą, konieczne jest jej usunięcie. Najlepiej rozebrać podłogę do miejsca wycieku. Producenci rur oferują złączki lu zestawy naprawcze. Na rurę PVC należy nałożyć nowy fragment z kielichem i nasuwką. Można zastosować żeliwne obejmy, gdy dostęp do rury jest utrudniony. Uszczelkę zakłada się na uszkodzone miejsce, dociska obiema częściami obejmy, dokręcając śrubami. Oczywiście można zastosować profesjonalne kleje. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe jeśli jest się pewnym, z czego została wykonana instalacja, jeśli niewłaściwie dobierze się klej, to łączenie nie będzie szczelne. Sięgając po odpowiednie kleje, warto odwiedzić sklep ataszek.pl.
Jak wykonuje się naprawę rur w zależności od materiału?
W przypadku rur z polietylenu do likwidacji wycieku wody stosuje się złączki naprawcze lub obejmy remontowo-naprawcze dostosowane do rur z tworzyw sztucznych. W przypadku rur z miedzi nieszczelności można pozbyć się za pomocą mufy, wcześniej trzeba jednak wyciąć uszkodzony fragment rury. W przypadku rur stalowych stosuje się żeliwne obejmy.