Inwestycja w instalację fotowoltaiczną obiecuje darmową, bezpieczną energię na długie lata. Aby osiągnąć szybki zwrot poniesionych kosztów zakupu podzespołów i montażu, należy rozsądnie dobierać parametry instalacji i korzystać z różnych form dofinansowań. Na okres zwrotu z inwestycji w dużej mierze wpływa także system rozliczeń z zakładem energetycznym, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną metamorfozę. Przejście na tzw. net-billing spędza sen z powiek wielu potencjalnym prosumentom, którzy zastanawiają się nad dalszą opłacalnością fotowoltaiki. Czym jest nowa forma rozliczeń? Jakie zmiany przynosi?
Czym jest net-billing dla instalacji fotowoltaicznych?
Poprzedni system (net-metering) oznaczał ilościowe rozliczanie energii oddanej do sieci, z potrąceniem 20% na koszty obsługi. Prosument oddawał nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, zyskując uprawnienia do odbioru 80% energii w dogodnym dla siebie terminie. Ilościowy system rozliczeń uniezależniał prosumentów od fluktuacji cen rynkowych. Barterowa forma rozliczeń w dużej mierze odpowiadała za wzrost popularności fotowoltaiki w Polsce. Tymczasem wprowadzony niedawno net-billing opiera się na rozliczeniach po nominalnej wartości energii. Na tzw. depozyt prosumencki trafią środki finansowe za sprzedaż nadwyżek energii, obliczone po cenie rynkowej za ostatni miesiąc. Na zakup energii z sieci z wykorzystaniem środków zgromadzonych na depozycie prosument będzie miał jeden rok. Odebranie energii nastąpi po uśrednionej cenie giełdowej z roku poprzedniego. Jeśli w ciągu 12 miesięcy środki nie zostaną wykorzystane, depozyt zostanie wypłacony w formie finansowej. Ustawodawca wprowadził tutaj limit 20% wartości energii wyprodukowanej w miesiącu, co ma ograniczyć zjawisko celowej nadprodukcji celem osiągania korzyści finansowych.
Wbrew powszechnie panującej opinii, net-billing nie powinien drastycznie wpłynąć na opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Owszem, system rozliczeń barterowych opierał się na bardziej klarownych zasadach i niwelował ryzyko wahań cenowych na rynku. Może zdarzyć się sytuacja, że prosument sprzeda energię po niższej cenie, niż będzie ją zmuszony zakupić kilka miesięcy później. Jednak instalacje fotowoltaiczne wciąż bronią się korzystnym pakietem dofinansowań, wysoką bezawaryjnością podzespołów i dużą wydajnością. Nowi prosumenci muszą zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie rozmiarów instalacji do faktycznego zapotrzebowania na energię. Wysoka autokonsumpcja i montaż własnego magazynu energii pozytywnie wpłyną na opłacalność inwestycji. Podobne zasady obowiązują instalacje fotowoltaiczne dla firm, które również przechodzą na net-billing. Farmy fotowoltaiczne dostarczają niezależnego źródła energii, coraz częściej docenianego przez wielkich graczy z sektora przemysłu.
Instalacje fotowoltaiczne dla firm i osób prywatnych – kompleksowa oferta Sarakhman
Jeśli interesują Cię instalacje fotowoltaiczne dla firm i gospodarstw domowych, warto zapoznać się z propozycją przedsiębiorstwa Sarakhman, które od wielu lat propaguje OZE w Polsce. Specjaliści Sarakhman wdrażają instalacje fotowoltaiczne w pełnym przekroju mocowym, korzystając ze sprawdzonych i bezpiecznych komponentów. Więcej o ofercie przeczytasz na stronie www.sarakhman.pl.