Nie masz pewności, czy przed wyjazdem na wczasy wyłączyłeś wszystkie urządzenia w domu? Obawiasz się, że Twoją posesję odwiedzi jakiś nieproszony „gość” – złodziej, włamywacz lub inny chuligan? A może boisz się, że podczas Twojej nieobecności nastanie pora sucha i Twoje rośliny na podwórku nie dostaną wystarczającej ilości wody? Nie musisz już dłużej martwić i bać się o podobne sytuacje – inteligentny dom pośle wszystkie Twoje niepotrzebne zmartwienia w niepamięć.
Symulacja obecności – pod nieobecność domowników
Inteligentny dom (smart home) jest swego rodzaju komputerem, który służyć ma jednemu celowi – aby wszystkim domownikom żyło się oszczędnie, komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Co powinieneś wiedzieć o technologii smart dla domu?
Wbrew pozorom nie jest to jakaś nie wiadomo jak droga inwestycja. Z możliwości inteligentnych nieruchomości może korzystać każdy – każda osoba, której zależy na wygodzie i szybkości działania elektrycznych urządzeń w budynku. W miarę postępu technologicznego oraz takich rozwiązań, jak np. sieć 5G, rozwiązania smart będą coraz powszechniejsze i łatwiej dostępne.
System inteligentnego domu może automatycznie manipulować żarówkami (oświetleniem) w budynku. Jest również przystosowany do tego, by w razie nieobecności żadnej osoby w domu, symulować ją – jak? Taki system może np. włączać muzykę oraz oświetlenie. W ten sposób budynek będzie wyglądać tak, jakbyś w nim był – pomimo tego, że w tym samym czasie jesteś, np. w drodze na wakacje. Możesz co prawda liczyć na pomoc rodziny i znajomych, jednak nie zawsze mają oni czas, by codziennie doglądać Twoich włości. Automatyka dla budynków smart jest tutaj lepszym i znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Sterowanie parametrami budynku na odległość
W jaki sposób tłumaczy się koncepcję inteligentnych budynków? Smart home to nic innego, jak sieć, na którą składają się różne detektory, czujniki oraz urządzenia. Wszystkie zintegrowane komponenty, które znajdują się w budynku, domu bądź innej nieruchomości tego typu, są podpięte pod jeden wspólny system zarządzania (tzw. centralę).
Centrala integruje ze sobą poszczególne komponenty (tzw. integratory), którym następnie wysyła określone polecenia – w odpowiedzi i reakcji na poszczególne sygnały. W przypadku systemów smart dla domu i budynku „inteligencja” oznacza przede wszystkim wygodę, na którą składa się między innymi możliwość wydawania poleceń poszczególnym komponentom – oświetleniu, kamerom monitoringu i systemom alarmowym, klimatyzacji i tak dalej.
Inteligentne domy dopasowują się do potrzeb i wymagań domowników. Inwestycja w podobne rozwiązania może w przyszłości przynieść naprawdę wiele oszczędności, technologia ta bowiem w tym zakresie idzie dziś niezwykle do przodu. Z niezwykłą łatwością możesz sterować centralą na odległość – nawet jeżeli znajdujesz się w innym mieście lub jesteś na zagranicznych wakacjach. System smart home powiadomi Cię o każdym podejrzanym ruchu na Twojej posesji. W zależności od preferencji możesz otrzymać bezpośrednie powiadomienie na telefon w postaci wiadomości SMS albo powiadomienia push. Możesz również tak ustawić dedykowaną aplikację, aby reagowała na wszystkie anomalie, a co za tym idzie, wysyłała Ci szczegółowe dane o panującej w Twoim mieszkaniu sytuacji.
To są właśnie rozwiązania dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb – funkcjonalne systemy smart home.