Eustoma wielokwiatowa to piękna roślina, której wygląd przypomina różę, jednak płatki są delikatne, bardziej dzwonkowate jak w przypadku maków. Do niedawna spotykana w sprzedaży głównie, jako kwiat cięty, popularna jako element bukietów ślubnych. Od pewnego czasu można kupić również sadzonki eustomy doniczkowej i uprawiać ją we własnym ogródku czy na balkonie.
Eustoma wielkokwiatowa (eustoma grandiflorum) charakterystyka
Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus), nazywana również goryczką. Należy do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). W środowisku naturalnym występuje na południowym obszarze Stanów Zjednoczonych, w Meksyku, na Karaibach i na północnych terenach Ameryki Południowej. Gatunek ten spotykany jest głównie na łąkach i preriach.
Eustoma wielokwiatowa osiąga od 15 do 60 centymetrów wysokości. Jej liście mają soczysty zielony odcień. Kwiaty przybierają lejkowaty kształt, rosną na długich, prostych łodygach. Sadzonki eustomy hodowanej w doniczkach mają wiele rozgałęzionych łodyg, które zwieńczają kwiatostany o różnych barwach. Znane są odmiany we wszystkich odcieniach różu, fioletu, bieli oraz błękitu. Ponadto niektóre gatunki mogą być dwukolorowe, rzadziej spotykane są żółte lub karminowoczerwone.
Sadzonka eustomy w doniczce traktowana jest, jako roślina jednoroczna lub dwuletnia, ponieważ nie jest zbyt odporna na niskie temperatury, panujące w naszym klimacie. Nazwa kwiatu eustoma, pochodzi z języka greckiego. Przedrostek eu- znaczy dobry, przyjemny, końcówka –stomia oznacza usta, stąd można tłumaczyć dosłownie, jako (mająca) przyjemne usta.
Uprawa Eustomy wielokwiatowej w doniczce
Eustoma wielokwiatowa podobnie jak karbieniec to piękny kwiat jednak dosyć trudny w uprawie od podstaw i wymaga pewnego doświadczenia. Maleńkie nasiona eustomy należy wysiać na powierzchni ziemie, a nie zakopać, następnie regularnie zraszać delikatną mgiełką wody. Wysiew do gleby w naszym klimacie jest niemożliwy. Należy ten proces zaczynać w szklarni. Uprawę zaleca się na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie.
Dobrze, jeśli sadzona jest na jasnych, słonecznych stanowiskach lub w lekkim cieniu. Optymalna temperatura wzrostu to między 18 a 21 stopni Celsjusza. Z tego względu najlepiej uprawiać ją na słonecznych parapetach, a latem można wystawić ją na taras lub balkon. Warto pamiętać, że sadzonki eustomy są wrażliwe na nadmierne podlewanie, co może skutkować rozwojem chorób grzybiczych. W związku z wrażliwością rośliny na przelanie, warto na dnie donicy zastosować warstwę drenażu w postaci keramzytu lub pumeksu ogrodniczego.
Uchroni to korzenie przez narażeniem na gnicie. Podobnie jak w przypadku mozgi trzcinowatej wymagane jest umiarkowane nawożenie, optymalnie raz w tygodniu, nawozem do roślin kwitnących. Eustoma uprawiana w ogrodzie zaczyna kwitnąć wczesnym latem, a kończy w okolicy pierwszych przymrozków. Jeśli chcemy, aby roślina zakwitła ponowne we wrześniu, warto regularnie obcinać przekwitłe kwiaty eustomy oraz pędy. Po ścięciu kwiaty mogą stać w wazonie od dwóch do trzech tygodni. Aby roślina dłużej cieszyła oko, należy wodę w wazonie zmieniać regularnie oraz podcinać gnijące końcówki łodyg. Bardzo ważne jest, aby usunąć liście, które byłby pod wodą i mogłyby przyspieszyć gnicie rośliny.
Opis i charakterystyka kwiatów eustomy
Kwiaty eustomy charakteryzują się delikatnym, wręcz filigranowym wyglądem. Jednocześnie łączą w sobie walory estetyczne róży, maku i tulipana. Najbardziej popularna w uprawie jest eustoma wielokwiatowa, która wyróżnia się efektownym wyglądem. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt, o średnicy 5-8 centymetrów. Najczęściej występuje eustoma w kolorze fioletowym, różowym, brzoskwiniowym, białym, liliowym, zielonym i jasnożółtym. Spośród tak bogatej gamy kolorystycznej, każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdzie kupić sadzonki eustoma grandiflorum?
Sadzonki eustomy wielokwiatowej najwygodniej można kupić w lokalnych sklepach i butowaniach ogrodniczych. Spotykane są również w wielko-powierzchniowych sklepach budowlano-ogrodniczych popularnych sieci. Od pewnego czasu popularność zdobywają również sklepy internetowe, w których znaleźć możemy pełen przekrój zarówno nasiona eustomy, jak i sadzonki eustomy oraz wszelkie akcesoria przydatne przy jej uprawie tj.wspomniany wyżej pumeks ogrodniczy. Sklepy internetowe doskonale opanowały bezpieczne pakowanie przesyłek kwiatowych, tak, aby rośliny nie uległy uszkodzeniu, a nie zostały narażone na wahania temperatur. Tym sposobem możemy, nie wychodząc z domu, powiększyć naszą kolekcję roślin.
Popularne odmiany Eustomy
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sadzonek eustomy, różniących się intensywnością w tempie wzrostu, wielkością oraz przeznaczeniem hodowli. Jedne gatunki lepiej sprawdzą się w uprawie eustomy na bukiety, inne bardziej zdają egzamin jakoś rośliny ogrodowe i doniczkowe. Poniżej prezentujemy niektóre odmiany eustomy:
- Kopciuszek – wyróżnia się delikatnymi i pełnymi kwiatami, łodygi są rozgałęzione i mocne. Wysokość nie przekracza 50 centymetrów.
- Eustoma Russell – jej kwiaty są dość duże w kolorze czerwonym, liliowym i żółtym, wyglądem przypominają dzwony, łodygi są proste, a blaszki liści wyróżniają się owalnym kształtem i szarawym odcieniem.
- Syrena – odznacza się miniaturowym, karłowatym wręcz wygląd, osiąga zaledwie 15 centymetrów wysokości, łodyżki obficie się rozgałęziają. Dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa.
- Echo – odmiana szczególnie popularna wśród hodowców kwiatów, wykorzystywana głownie na bukiety, charakteryzuje się dużymi, podwójnymi kwiatami o spiralnych płatkach oraz wczesnym kwitnieniem. Łodygi sięgają niemal 70 centymetrów.
- Terry – również tworzy podwójne kwiaty w kształcie lejka. Występuje w kolorze różowym, białym oraz liliowym, istnieją też gatunki dwukolorowe, wszystkie wyróżniają się z dużymi kwiatostanami o średnicy 7-8 centymetrów. Wysokość mocnych łodyg osiąga 80-90 centymetrów. Dzięki gęstemu rozgałęzieniu, zaczynając od środka łodygi, każda gałąź wygląda jak bukiet.
- Mariachi – cechuje się wysokimi łodygami do 100 centymetrów wysokości, które są w stanie utrzymać duże podwójne kwiaty o jasnozielonym kolorze. Wyglądem bardzo przypomina róże o delikatnych płatach. Wyróżnia się długą trwałością kwiatów ciętych, co zapewnia wysokie walory dekoracyjne.
Podsumowując, eustoma wielokwiatowa w ogrodzie to niewątpliwie piękna ozdoba, która zachwyci niejednego konesera roślin. Pielęgnacja eustomy nie należy do trudnych wyzwań, pamiętać należy o nieprzelaniu i regularnym nawożeniu, za co sadzonka eustomy odwdzięczy się nam długim kwitnieniem.
Bardzo ładny kwiat, w tym roku posadzę 😉