Budowa domu kojarzy się z nie lada przedsięwzięciem, często angażującym czas, pieniądze i nerwy. Jak wybrać właściwy projekt domu, który pozwoli nam spokojnie patrzeć na budowę i nie drżeć na każdym kroku, czy aby na pewno damy radę? Kilka zasad warto sobie zapamiętać.
Dom przy Cyprysowej 54
Pewny projekt, pewna inwestycja
Nie ma ważniejszej czynności w trakcie całego przedsięwzięcia budowlanego niż wybór właściwego projektu domu. To, jaki dom wybierzemy pociąga potem konsekwencje na każdym etapie, począwszy od zakupu, przez budowę, po użytkowanie. Żeby dobrze rozpocząć przygodę z budową warto zdecydować się na gotowe projekty domów. Kompletne dokumentacje takich projektów posłużyły już do realizacji nie jednej budowy, dlatego wybierając je mamy pewność, ze nie kupujemy kota w worku. Projekty domów typowych, czy też katalogowych (bo pod taką nazwą również występują), są powszechnie dostępne, stosunkowo tanie w zakupie i występują w niezliczonych wariantach wykonania. Bez trudu znajdziemy wśród ofert autorskich pracowni projektowych coś dla siebie. Pewny, a więc sprawdzony za wielu działkach i w wielu warunkach projekt domu, to pewna inwestycja. Gotowe projekty domów najlepiej zakupić w renomowanej pracowni projektowej, by mieć dodatkowo pewność, że zostały wykonane fachowo i przez kompetentnych architektów. Duży wybór projektów gotowych na każdą działkę i na każdą kieszeń można znaleźć na GALERIADOMOW.PL
Dom przy Bukowej 15
Projekt gotowy… na szybką i sprawną budowę.
Gdy już wiemy jak zaopatrzyć się w niezbędną dokumentacje projektową, warto zastanowić się jaki projekt pozwoli nam na szybką i sprawną budowę. Nie każdy mały dom musi być tani w budowie i nie każdy duży przesadnie drogi. Wszystko zależy od kilku czynników, które określają ekonomiczny aspekt realizacji inwestycji.
Projekty domów tanich w budowie to budynki, które można zrealizować sprawnie i niewielkim nakładem kosztów. Są zaprojektowane z nastawieniem na oszczędne budowanie, dlatego ich wznoszenie nie powinno być problemem, nawet dla średnio doświadczonej ekipy. Po czym rozpoznamy projekt ekonomicznego domu? Kilka czynników powinno zwrócić naszą uwagę: prosty dach (najlepiej dwuspadowy), prosta forma i bryła budynku (najlepiej na planie kwadratu lub prostokąta), ograniczona ilość kominów i ścian nośnych, logiczny i przejrzysty układ funkcjonalny wnętrza.
Jeśli chcemy szybko rozpocząć realizację inwestycji ważne jest również sprawnie wykonane przystosowanie gotowego projektu domu do warunków działki. Dlatego równie ważny jak wybór projektu jest wybór kompetentnego architekta, który wykona tak zwaną adaptację. Ważny jest również na późniejszym etapie fachowy kierownik budowy. To od nich będzie zależeć, czy projekt z założenia tani okaże się równie oszczędny i prosty w budowie.
Dom przy Niezapominajek 5
Jak jeszcze zaoszczędzić na realizacji?
Dobrze zaplanowany budżet to spokojna głowa w trakcie budowy. Poza tanim projektem i ekonomicznym domem, oszczędności możemy poczynić również na samej realizacji. Przede wszystkim, jeśli zakładamy, że funduszy nie starczy od razu w całości na wykończenie domu warto wybrać taki projekt, który będziemy mogli bukować dwuetapowo. Doskonale nadają się do tego projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze. Na dolnej kondygnacji wystarczy nam dodatkowo łazienka i już możemy się śmiało wprowadzać. Poddasze wykończymy w odpowiednim terminie, gdy pozwolą na to finanse. Budowa dwuetapowa to popularny nadal schemat działania, szczególnie gdy – i to kolejne pole do oszczędzania – budujemy dom własnym sumptem, czyli systemem gospodarczym. Budowa domu systemem gospodarczym to możliwość dana nie wszystkim. Skorzystać z niej mogą ci, którzy znają fach budowlany, lub mają wśród bliskich znajomych, czy rodziny wykwalifikowanych budowlańców. Oszczędności na własnoręcznie wykonanych etapach budowy to najlepsze co możemy zrobić dla ekonomii inwestycji.
Ekonomiczne ruchy ograniczające wydatki w trakcie budowy domu można poczynić na każdym etapie inwestycji. Poczynając od wyboru taniego projektu domu, który przy okazji będzie tani w budowie, po decyzję o budowie systemem gospodarczy, lub dwuetapowym. Ważne, by każda nasza decyzja była podejmowana świadomie, z pełnym uwzględnieniem jej zalet i wad. Świadomy inwestor to inwestor spokojny o losy swojego przyszłego domu. Rzeczowa kalkulacja sprawi, iż nic nas nie zaskoczy na drodze do szczęścia we własnych czterech ścianach.