Przebieg różnych chorób niesie ze sobą ryzyko osłabienia, a nawet zupełnej utraty odruchu kaszlowego. Z pomocą przychodzą wówczas specjalistyczne urządzenia, które ułatwiają oczyszczenie dróg oddechowych, podnosząc na wyższy poziom jakość codziennego funkcjonowania.
Co to jest koflator?
Koflator to inaczej asystor kaszlu. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu, możliwe jest oczyszczanie dróg oddechowych z różnego rodzaju wydzielin, jak np. flegma. Tego typu sprzęt wykorzystywany jest z powodzeniem u osób, u których doszło do osłabienia lub całkowitego zaniku odruchu kaszlowego, spowodowanego osłabieniem mięśni oddechowych. Wsparcie asystora kaszlu pomaga walczyć z infekcjami oraz zmniejsza ryzyko zaostrzenia się różnego rodzaju jednostek chorobowych, przyczyniając się tym samym do znacznego ograniczenia liczby koniecznych hospitalizacji.
W jaki sposób działa koflator?
Koflator to specjalistyczne urządzenie, wykorzystujące w swoim działaniu tzw. cykle pracy. Rozpoczynają się one od gwałtownego wypełnienia powietrzem płuc chorego. Dzięki temu ich objętość wzrasta, a zalegająca flegma zostaje oderwana od ścianek wewnętrznych. Następnym krokiem jest zasysanie powietrza wraz z flegmą. Dzięki temu zostaje ona wyprowadzona z organizmu w bezpieczny sposób, a drogi oddechowe są w pełni oczyszczone.
Gdzie można wypożyczyć asystor kaszlu?
Asystor kaszlu poprawia codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjentów, borykających się z wieloma problemami natury zdrowotnej. Bardzo często zakup asystora na własność jest jednak mało opłacalny. Warto więc rozważyć jego wypożyczenie. Ofertę taką posiada np. Sklep medyczny Patronus, oferujący swoim klientom profesjonalny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny najwyższej jakości. To doskonała alternatywa dla inwestowania w drogie urządzenia, co może znacznie nadszarpnąć domowy budżet, zwłaszcza w przypadku długiej choroby o ciężkim przebiegu.
Jak używać koflatora u dzieci?
Niepełnoletni pacjenci to szczególny przypadek. Wymaga on zachowania dużej ostrożności, związanej z delikatną budową anatomiczną. W tym przypadku nie mogą mieć miejsca gwałtowne wtłoczenia. Pracę asystora należy ustawić na niskie wartości i zwiększać je stopniowo, w zależności od potrzeb. W terminologii medycznej, proces ten nosi nazwę miareczkowania. Dostosowują pracę asystora kaszlu do dzieci, warto również zoptymalizować ją pod kątem krótkiego wydechu oraz długiego wdechu, którymi charakteryzuje się oddychanie u młodszych pacjentów. Dlatego też wartość dodatkowego ciśnienia powinna być ustawiona na poziomie 5-10 H2O, a ciśnienie na – 5 H2O.
Jak ustawić asystor kaszlu do pracy z dorosłymi?
Pacjenci dorośli wymagają wyższego ciśnienia wydechowego oraz wdechowego, niż dzieci. Dlatego też wartości te powinny utrzymywać się na poziomie +15 cm H2O (ciśnienie wdechowe) i -15 cm H2O (ciśnienie wydechowe). Wartości te powinny być również skorygowane adekwatnie do +5 cm H2O i -5 cm H2O wraz z upływem czasu. Czas wdechu będzie również zależny od wieku pacjenta. W przypadku dzieci będzie to 0,8-1 sekundy, w przypadku dorosłych natomiast najlepszym parametrem może być 1,2 sekundy na wdech oraz 1,4 sekundy na wydech oraz 2 sekundy przerwy.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do korzystania z koflatora?
Codzienne użytkowanie asystora kaszlu związane jest na ogół z chorobami nerwowo-mięśniowymi. Głównymi wskazaniami są m.in. rdzeniowy zanik mięśni (SMA), różnego rodzaju dystrofie mięśniowe, miastenia (nadmierna męczliwość mięśni), dysfagia (zaburzenia połykania) czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Przeciwwskazaniem do korzystania z asystora kaszlu są również różnego rodzaju schorzenia. Do tej grupy należą chociażby: odma płucna, ostry obrzęk płuc, ciężkie uszkodzenia płuc i rozedma pęcherzowa. Z koflatora nie powinni również korzystać pacjenci, zmagający się z trachomelacją, czyli wiotkością tchawicy czy niedawno przebytą barotraumą.