Nikogo nie zdziwi fakt, że podczas szukania samochodu, na rynku znajdziemy wiele aut używanych oraz nowych. Coraz częściej zastanawiamy się również nad leasingiem, jednak na początek trzeba wiedzieć, że nie wszystkie pojazdy nadają się do takiego finansowania, a to dlatego, że musz one spełniać określone warunki. Jakie kryteria ich dotyczą? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście!
Wiek samochodu a umowa leasingowa
Wiele firm, które oferują leasing, stosuje zasadę, że wiek sprzedawanego auta wynosi od 8 do 10 lat. Jednak od tej reguły spotkamy także wyjątki, takie chociażby jak sytuacja, że wartość konkretnego pojazdu jest bardzo wysoka. W takiej sytuacji jego wiek może przekraczać 10 lat i jego użytkowanie n podstawie umowy trwa zazwyczaj 2-3 lata. Jednak w takiej sytuacji bardzo często wymagany jest większy wkład własny. Podobnie dzieje się w przypadku wieku samochodów ciężarowych czy ciągników siodłowych. W przypadku tych pojazdów, które są rocznikowo starsze, umowie podlegają tylko specjalne pojazdy, takie na przykład jak hydrauliczny dźwig samochodowy. Jeżeli jednak chodzi o pożyczkę leasingową, możemy finansować auta mające 15-20 lat.
Leasing a stan techniczny pojazdu
Porozumienie dotyczące leasingu obowiązuje tylko w tym przypadku, kiedy pojazdy są w pełni sprawne technicznie. Jeżeli zatem będziemy chcieli sfinansować auto, które jest na przykład po wypadku, konieczna będzie jego wcześniejsza naprawa i oczywiście posiadanie przez nie aktualnych badań technicznych. Warto zaznaczyć również, że w przypadku leasingu coraz częściej decydujemy się na auta sprowadzane z USA. Jednak powinniśmy także wiedzieć o tym, że większość leasingowców oczekuje tego, by sprowadzony pojazd był zarejestrowany w Polsce.
Jaki leasing w przypadku samochodu używanego – operacyjny czy finansowy?
Samochód używany jest możliwy do sfinansowania za pomocą leasingu operacyjnego lub finansowego. Wybór zależy w dużej mierze zarówno od podatków, jak i oczekiwań leasingobiorcy. Postaramy się wyjaśnić, na czym polega podstawowa różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym. Zacznijmy od kosztów początkowych. W przypadku leasingu operacyjnego są one znacznie niższe od tych w leasingu finansowym. Tutaj mamy do czynienia z wysokością kapitału własnego. Sam okres trwania umowy także różni się od wybranej formy finansowania. Otóż w leasingu operacyjnym jest on dłuższy niż 40 % czasu trwania amortyzacji pojazdu. W drugiej opcji wynosi on zaś powyżej 12 miesięcy. W przypadku podatku VAT jest on również rozliczany w inny sposób. Podatek wiec może być zaliczony do rat leasingowych lub część odsetkowa i amortyzacja są wliczone w koszta – i to właśnie wtedy mamy do czynienia z leasingiem finansowym.
Rejestracja i ubezpieczenie samochodu używanego
Należy pamiętać o tym, że samochód rejestrowany jest przez leasingodawcę i proces ten odbywa się w miastach, gdzie istnieje w urzędzie wydział komunikacji. Oczywiście koszty związane z rejestracją wzrosną, jeśli zdecydujemy się na tablice rejestracyjne indywidualne.
Podsumowanie
Decydując się na leasing samochodu używanego należy liczyć się z pewnymi warunkami, które musimy spełnić . Z pewnością ważne jest zapoznanie się z tematem dokładnie, by uniknąć pewnych nieporozumień oraz przykrych, rozczarowujących sytuacji.