W dzisiejszych czasach sprężone powietrze jest bardzo popularne i wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu. Instalacje sprężonego powietrza działają między innymi za pomocą sprężarek, które są częścią składową rozbudowanych systemów instalacji pneumatycznych. Czy warto stosować instalacje sprężonego powietrza? Jak działa taka instalacja? O tym przeczytamy poniżej.
Dlaczego warto stosować instalacje sprężonego powietrza?
Z instalacjami sprężonego powietrza, czyli najprostszymi sprężarkami spotkać się możemy najczęściej w warsztatach samochodowych i lakierniczych. Okazuje się jednak, że sprężone powietrze ma swoje zastosowanie również w przemyśle i jest ono bardzo popularne, zwłaszcza poprzez swoją dostępność. Instalacje sprężonego powietrza nie powodują problemów z magazynowaniem, ani z transportowaniem ich nawet na większe odległości. Ponad to, można tych instalacji używać w każdych warunkach – również atmosferycznych.
Kolejnym atutem jakie niosą ze sobą instalacje sprężonego powietrza jest bezpieczeństwo. Właściwie, zawsze powinno się je stawiać na pierwszym miejscu, a sprężone powietrze może być stosowane również w miejscach zagrożonych pożarem, czy wybuchem. Sprężone powietrze bardzo mało waży, a więc można jej używać również podczas obsługi narzędzi ręcznych.
Ponad to, sprężone powietrze, a także narzędzia pneumatyczne ze sprężonym powietrzem mają jeszcze inne atuty:
- długa żywotność,
- wytrzymałość,
- odporność,
- bezawaryjność działania.
Sprężarki mają również nieskomplikowaną budowę i są proste w obsłudze. Mimo, że może być często eksploatowana, to nie trzeba jej często serwisować. To ze względu na jej wytrzymałość, uniwersalność i niezawodność, dlatego można je stosować w różnych gałęziach przemysłu.
Gdzie wykorzystuje się instalacje sprężonego powietrza?
Instalacje sprężonego powietrza są wykorzystywane w wielu typach zakładów produkcyjnych, mają szerokie zastosowanie, a oto kilka przykładów tego gdzie mogą się pojawić:
- zasilanie urządzeń pneumatycznych – pistolety lakiernicze, klucze udarowe, przecinarki,
- środek czyszczący trudno dostępnych dla wilgoci miejsc,
- gabinety stomatologiczne,
- transportowanie pneumatycznych materiałów sypkich,
- sprężarki wykorzystywane w suszeniu i chłodzeniu.
Najczęściej możemy spotkać sprężone powietrze w warsztatach samochodowych i lakierniczych, jeśli ktoś w ogóle nie wie jak wygląda sprężarka i działanie sprężonego powietrza, to najczęściej tam może zobaczyć to zjawisko. Lecz jak się okazuje, sprężone powietrze znajduje swoje szerokie zastosowanie w przemyśle i staje się coraz bardziej popularne.
Iso 8573-1 czyli Zawartość cząstek w sprężonym powietrzu
Niektóre biura naukowe zajmują się badaniem sprężonego powietrza. Badany jest między innymi sprężone powietrze, azot, argon pod względem zanieczyszczeń w sprężonych gazach. Okazuje się, że w niektórych branżach przemysłowych sprężone powietrze wykorzystywane jest bezpośrednio w produkcji, dlatego bada się je pod względem ilości zanieczyszczeń. Ilość cząsteczek obecnych w sprężonym powietrzu określa norma ISO 8573-1. Jest to standard czystości powietrza.