Wydawać by się mogło, że aktualnie w naszych wnętrzach na posadzkach królują płytki lub różnego rodzaju panele. Jednak tak naprawdę drewniane podłogi już od setek lat cieszą się ogromną popularnością. Mimo tego, że uparcie szukaliśmy alternatywy dla dość drogiego drewna, śmiało możemy przyznać, że nie uda nam się zastąpić tego surowca. Drewno wyróżnia się swoim pięknym i trwałością, a wykonana z niego podłogi są niezwykle trwały. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że jeżeli zadbamy o ich odpowiednią pielęgnację, doskonały wyglądem będziemy mogli cieszyć się przez długie lata. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że drewniane podłogi możemy poddawać renowacji. Jak wygląda taki zabieg? Co warto wiedzieć na jego temat? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.
Renowacja podłogi wykonanej z drewna
Drewno to niewątpliwie niezwykle eleganckie rozwiązanie, które zdobi nasze podłogi. Oprócz swojego naturalnego piękna wyróżnia się również tym, że mimo wieloletniej eksploatacji może nadal doskonale się prezentować. Koniecznie jednak musimy pamiętać o wykonywaniu różnych zabiegów, dzięki którym nasza posadzka będzie mogła zachowywać swoim świetnym wyglądem przez długie lata. Kluczowe jest także właściwe użytkowanie takiej podłogi. Kiedy jednak zaobserwujemy, że walory estetyczne parkietu znacznie odbiegają od standardów, a także dostrzeżemy różnego rodzaju wgłębienia, zadrapania, szczeliny czy nieestetyczne plamy, warto zastanowić się nad odświeżeniem posadzki i przywróceniem jej doskonałego wyglądu. Osobiście uważamy, że działania związane z zakrywanie drewnianej podłogi wcale nie są słuszne. Nawet wysokiej jakości panele nie będą tak wytrzymałe, jak posadzka, która zostanie odnowiona i również przez następne długie lata będzie wyróżniała się swoją trwałością. Dlatego też warto rozważyć cyklinowanie parkietu, które niewątpliwie jest opłacalne.
Jakie są wady i zalety cyklinowania drewnianej podłogi?
Cyklinowanie parkietu czy również innej posadzki wykonanej z drewna to zabieg, który ma na celu zdarcie wierzchniej powłoki drewnianej wraz z powłoką ochronną – zazwyczaj jest to lakier. W tym celu możemy odsłonić świeżą strukturę drewna i również na nowo zabezpieczyć ją odpowiednimi preparatami ochronnymi. Cały proces renowacyjny odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny, czyli cykliniarki. Bardzo często postępowanie musimy powtórzyć kilkakrotnie, ale wszystko zależne jest od stopnia uszkodzenia drewna, co niewątpliwie pomogą ocenić nam fachowcy. Każdorazowo jednak zmienia się gramaturę papieru ściernego i również należy pamiętać o tym, by dopasować ją do rodzaju drewna.
Sam zabieg renowacyjny posiada wiele zalet, ale zawsze musimy na początku ocenić grubość naszych klepek. Pamiętajmy, że po cyklinowaniu będą one około 2 mm cieńsze. Podstawowymi zaletami, na które możemy liczyć, kiedy zdecydujemy się na omawiany zabiegi renowacyjny, jest odświeżenie wyglądu podłogi, możliwości związane z usunięciem różnych zabrudzeń, wyrównanie powierzchni, usunięcie i naprawa drobnych ubytków, zniwelowanie starych warstw lakieru i nałożenie nowej powłoki zabezpieczającej, a także niejednokrotnie zmiana wyglądu pakietu. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że w przypadku wymiany podłogi musielibyśmy przygotować się na wyższe koszty, a cyklinowanie pomoże nam ograniczyć budżet, który przeznaczamy na remont.
Wśród wad tego typu działania musielibyśmy wymienić jedynie konieczność opuszczenia mieszkania na czas wykonywania zabiegu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby usunąć wszystkie meble znajdujące się na podłodze. Cyklinowanie parkietu powinno być przeprowadzane od razu na całości, by tym samym nasza posadzka prezentowała się doskonale i bez żadnych odznaczeń.
Podsumowanie
Drewniane podłogi to rozwiązanie, o którym marzę wiele osób. Jeżeli jesteśmy na etapie remontu lub udało nam się kupić mieszkanie, gdzie na podłodze mamy piękne drewno, nie warto go zakrywać. Dzięki kilku czynnościom renowacyjnym możemy zadbać o odświeżenie naszej posadzki, która będzie prezentowała się doskonale przez długie lata.