Aby przywrócić środowisku równowagę, a także pozbyć się z gleby i wód gruntowych wszelkich zanieczyszczeń, należy przeprowadzić czynności remediacyjne. Remediacją nazywa się szereg działań, które mają na celu usunięcie lub też zmniejszenie ilości szkodliwych substancji zawartych w glebie oraz wodach gruntowych, mogących zagrażać środowisku, zwierzętom oraz człowiekowi. Czynności te przeprowadza się zarówno na rozległych powierzchniach, jak i na mniejszych gruntach. Co warto jeszcze wiedzieć o remediacji? Komu zlecić te czynności oraz nadzór nad pracami remediacyjnymi? Zachęcamy do lektury.
Kilka informacji o remediacji
Zgodnie z polskim prawem właściciele działek budowlanych zlokalizowanych na dawnych terenach pokopalnianych, w miejscach, w których znajdowały się elektrownie, czy też leżących na terenach poprzemysłowych, na przykład w miejscach fabryk produkcyjnych, są zobowiązani do przeprowadzenia czynności remediacyjnych.
Głównym celem podejmowania tych działań jest przywrócenie glebie i wodzie gruntownej ich wcześniejszych właściwości. Teren odpowiednio oczyszczony może być ponownie użytkowany, czyli zostać zabudowany.
Co istotne, oczyszczanie gruntu bardzo często wiąże się z koniecznością wykonania szeregu robót inżynierskich, dlatego dobrze jest zlecić te prace profesjonalnej firmie. Warto też pamiętać, że należy przygotować konkretny plan działań remediacyjnych, który musi zostać zatwierdzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Metody remediacji
Można wyróżnić kilka podziałów metod remediacji. Czynności te dzieli się na fizyczne, chemiczne, termiczne elektrochemiczne czy biologiczne. W zależności od miejsca przeprowadzenia procesów, wyróżnia się natomiast: metodę in-situ, czyli prace przeprowadzane są na miejscu wystąpienia skażenia oraz on-situ, grunt oczyszcza się w obszarze zanieczyszczeń, jednak zanieczyszczona ziemia wywożona jest poza teren działki.
Czynności remediacyjne i nadzór nad pracami
Firmy i osoby prywatne, które chcą znaleźć profesjonalne przedsiębiorstwo zajmujące się remediacją, powinny zdecydować się na usługi Remea. Firma ta od wielu lat zajmuje się wykonywaniem badań gruntów, projektowaniem odpowiednich rozwiązań związanych z oczyszczaniem gruntów wraz z odpowiednią metodyką.
Co więcej, Remea prowadzi nadzór nad pracami remediacyjnymi. Przedsiębiorstwo to uzyskało także certyfikat ISO w zakresie systemu zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego i bezpieczeństwem i higieną pracy.
Nadzór prowadzony jest przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu do monitorowania stanu środowiska. Polega również na pobieraniu próbek gruntu i wody dla weryfikowania osiąganego celu.
Remediacja to szereg działań, mających na celu całkowite lub częściowe usunięcie zanieczyszczenia z gruntów oraz z wód gruntowych. Musi ona zostać przeprowadzona na wszystkich działkach, na których stwierdzono zanieczyszczenia historyczne. Najczęściej wykonuje się ją na dawnych terenach pokopalnianych czy też poprzemysłowych. Aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane z najwyższą precyzją, warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy, która przy okazji zajmie się również rzetelnym nadzorem nad pracami remediacyjnymi wraz z monitorowaniem stanu środowiska oraz poborem próbek gruntu i wody dla weryfikacji realizowanych działań.