Trwający okres jesienno-zimowy oraz rosnące rachunki za ogrzewanie i prąd to dobre powody, aby zacząć tak zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, by wysokość comiesięcznych rachunków obniżyć. Jakie są na to sposoby? Obok energooszczędnych grzejników elektrycznych warto zainwestować w termostaty – nieduże, kompaktowe urządzenia, które pozwalają na dokładną i precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu, nie dochodzi do przegrzania mieszkania, czy domu i w konsekwencji wysokich rachunków za energię cieplną.
W jaki sposób termostat oszczędza energię?
Do głównych zadań termostatów należy sterowanie pracą pieców CO na podstawie temperatury w pomieszczeniu w którym są montowane. Zapewnia to właściwy przebieg procesu spalania i tym samym ekonomiczne wytwarzanie ciepła. Termostat łączy się przewodowo lub bezprzewodowo z piecem CO. Nowoczesne modele wyposażone w funkcje Wi-Fi umożliwiają umieszczenie urządzenia w dowolnym miejscu w domu. Pozwalają automatycznie zmienić ustawienie temperatury po wyjściu z domu na podstawie lokalizacji w smartfonie. Termostat w każdym pomieszczeniu będzie pilnował, aby nie było ani za zimno ani za ciepło, podczas naszej nieobecności. Taka regulacja przynosi wymierne oszczędności energii i gwarantuje komfort cieplny w pomieszczeniach.
Aby nastawić odpowiednią temperaturę należy skorzystać z programowalnych cykli (4 cykle przez 7 dni w tygodniu). Termostat będzie utrzymywał pożądaną przez nas temperaturę (komfortową, ekonomiczną) zależnie od ustawionego programu i cyklu. Ciepło przekazywane będzie tylko wtedy kiedy będzie na nie zapotrzebowanie i tylko we wskazanym miejscu tak, aby wszędzie panowała ustalona przez domowników temperatura. Taka regulacja poziomu temperatury wpłynie na mniejsze zużycie prądu oraz oszczędzanie energii.
Gdzie umieścić regulator, aby optymalnie wykorzystać jego możliwości?
Aby w pełni wykorzystać możliwości energooszczędne termostatów pokojowych należy pamiętać o kilku kwestiach podczas montowania urządzenia w domu:
- Termostat możemy umieścić w salonie natomiast z dala od źródeł ciepła takich jak grzejniki, czy kominek, które mogą zaburzyć rzeczywisty pomiar temperatury przez regulator.
- Pracę termostatu może zaburzyć również telewizor, czy lodówka, które generują zyski cieplne.
- Jeśli w naszym salonie przebywa zazwyczaj dużo ludzi lub jest to pomieszczenie mocno nasłonecznione warto umieścić termostat w innym miejscu.
- Należy pamiętać, aby termostat umieścić na ścianie wewnętrznej, która nie jest mocno nasłoneczniona.
- W celu utrzymania odpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół urządzenia, nie powinniśmy zakrywać go zasłonami, zastawiać meblami, czy zasłaniać otwartymi drzwiami.
Inne przydatne funkcje
W naszej ofercie znajdują się najnowszej generacji termostaty pokojowe, które wyposażone są we wszystkie funkcjonalności pomagające w oszczędzaniu energii oraz podnoszące komfort użytkowania m.in.
- Programowalne 4 cykle każdego dnia, dzięki którym ustawia się pożądaną temperaturę.
- Dwa tryby pracy: manualny oraz PRG.
- Elektroniczna kontrola grzania.
- Możliwość sterowania za pomocą smartfona.
- Łączność bezprzewodowa Wi-Fi.
- Tryb otwartego okna (OWD) – urządzenie automatycznie wyłączy grzanie, gdy wykryje nagły spadek temperatury (2°C w ciągu 15 minut domyślnie). To prawidłowa reakcja termostatu na sytuację, gdy okno/drzwi zostaną otwarte bez wyłączenia ogrzewania. Urządzenie wróci do normalnego trybu po upływie 30 minut.
- Blokada rodzicielska, która chroni dziećmi, które mogłyby zepsuć urządzenie.
- Zabezpieczenie temperaturowe przeciw przegrzaniu urządzenia.
- Duży, czytelny wyświetlacz, który pokazuje aktualną oraz ustawioną temperaturę.
- Kompaktowe rozmiary.