W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszy się wypożyczanie samochodów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat rozliczania kosztów za szkody, które mogą się pojawić podczas wypadku wynajętym pojazdem.
Ubezpieczenie samochodu
Wszystkie wypożyczane samochody muszą mieć zawarte obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki niemu w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku ubezpieczyciel pokrywa wszystkie szkody, które zostały wyrządzone innym osobom. Bardzo często wypożyczane pojazdy mają również wykupione ubezpieczenie AC, które sprawia, że szkody spowodowane przez kierującego wypożyczonym samochodem podczas kolizji lub wypadku drogowego pokrywane są przez ubezpieczyciela. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ubezpieczenie AC nie zawsze pokrywa wszystkie szkody.
Udział własny w AC
Możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia AC z tak zwanym udziałem własnym. Oznacza to, że część wartości szkody będzie musiała zostać pokryta przez ubezpieczonego we własnym zakresie. Udział własny może być wyrażony zarówno procentowo, jak i kwotowo. Wypożyczalnie samochodów to podmioty, które dość często decydują się na ten wariant. Dzięki temu mogą zyskać niższe składki na ubezpieczenie AC, a w razie wystąpienia szkody obciążana jest osoba wypożyczająca samochód.
Ubezpieczenie bez wkładu własnego
Zazwyczaj podczas wypożyczania samochodu ma się zaoferowanych przez wypożyczalnie kilka wariantów zawieranej umowy, w zależności od swoich preferencji. W niektórych przypadkach możliwy jest brak udziału własnego w szkodzie, która może się pojawić podczas korzystania z samochodu. Dzięki temu nie poniesie się żadnych kosztów po wystąpieniu ewentualnej szkody. Taki wariant wypożyczenia samochodu zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia większych wydatków za wynajem. Dodatkowo w umowach mogą pojawiać się pewne wyłączenia, na przykład związane z prowadzeniem samochodu po alkoholu.
Szkody spowodowane wypożyczonym pojazdem
Każdy pojazd na terenie kraju powinien mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki temu w przypadku spowodowania szkód wypożyczonym pojazdem poszkodowani powinni otrzymać odszkodowanie z OC pojazdu, niezależnie od tego, kto aktualnie go prowadził. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż w niektórych sytuacjach ubezpieczycielowi przysługuje regres. Regres dotyczy spowodowania szkody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także oddalenie się z miejsca wypadku. Wypożyczalnia może również obciążyć wynajmującego, jeśli pożyczył on pojazd innej osobie.
Szkody w wypożyczonym samochodzie
Wypożyczane samochody zazwyczaj mają zawarte ubezpieczenie AC, dzięki któremu możliwe jest pokrycie szkód w wypożyczonym samochodzie. Dlatego podczas zawierania umowy najmu pojazdu warto sprawdzić, czy ubezpieczenie AC wykupione jest z wkładem własnym. Nie każde ubezpieczenie AC ma konieczność wniesienia wkładu własnego w przypadku szkody, jednak zazwyczaj wtedy kwota za wynajem jest wyższa. Również w przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciele stosują pewne wykluczenia. Wśród nich można wskazać między innymi umyślne uszkodzenie pojazdu. Warto zdecydować się na wybór ubezpieczalni, która stosuje jasne i rzetelne zapisy w umowach najmu. Z ofertą godnej polecenia wypożyczalni można zapoznać się między innymi na stronie: https://kaizenrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-szczecin.