Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wiele osób zimą przestaje dbać o swój ogród. Skoro okres wegetacji się skończył, to siłą rzeczy może wydawać się, że roślinom nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu. To bardzo częsty błąd. W rzeczywistości przycinanie drzew owocowych zimą jest dobrą praktyką, którą warto stosować, by utrzymać je w dobrej formie. Cięcie drzew i krzewów w tym okresie jest bezpieczne ze względu na zmniejszoną utratę wody oraz szybsze gojenie się ran. Jakie krzewy i drzewa można ciąć zimą? Jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg?
Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych
Pierwsze cięcie drzew owocowych zimą można wykonać już w styczniu. Oznacza to, że nawet kilka dni po nowym roku można przystąpić do pracy. Wcale nie trzeba czekać na pierwsze oznaki wiosny. Można zabrać się do pracy dużo wcześniej po to, by gdy zrobi się ciepło, rośliny mogły lepiej rosnąć i się rozwijać. Zimowe przycinanie krzewów i drzewek jest bardzo ważnym elementem ich pielęgnacji i nie powinno się go pomijać. Jest to istotne głównie ze względu na wyjątkowo sprzyjające warunki. Soki w uśpionej roślinie krążą wolniej, więc mniej ich jest bezpowrotnie traconych po cięciu. Ślad po nim może szybciej się zasklepić, a co za tym idzie, roślina traci mniej składników odżywczych. Oczywiście też zmniejsza się ryzyko zakażenia pasożytami. Przy okazji warto też podkreślić, że zimą usunięcie starych lub chorych pędów jest łatwiejsze. To dobry moment także na prześwietlenie korony i przerzedzenie jej tak, by wiosną drzewko mogło zagęścić się nowymi i zdrowymi pędami.
Kiedy powinno się wykonać zimowe cięcie drzew?
Skoro już rozwialiśmy wątpliwości, czy można przycinać drzewa zimą, należy przejść do konkretnych informacji, czyli kiedy można się za to zabrać. Najlepiej jest wykonać cięcie w pierwszej połowie stycznia, ale dużo zależy od warunków pogodowych. Przede wszystkim, cięcie powinno się przeprowadzać w suchy, słoneczny dzień bez przymrozków. Zdarza się jednak, że w styczniu są wysokie mrozy, które utrzymują się przez długi czas. W takim wypadku lepiej jest się wstrzymać przed cięciem i poczekać z nim do lutego lub marca. Przycinanie gałęzi ze zmarzniętymi sokami wewnątrz nich, może doprowadzić do uszkodzenia rośliny. Równocześnie trzeba pamiętać, by nie zwlekać z cięciem zbyt długo, bo może to doprowadzić do dużego wyciekania soków, który może osłabić kondycję drzewka czy krzewu i mieć negatywny wpływ na jego rozwój.
Jakie drzewa i krzewy można przycinać zimą?
Najogólniej rzecz biorąc, zimą przycina się drzewka, które owocują latem, z wyjątkiem czereśni i wiśni, które są szczególnie wrażliwe na choroby. Przycinać możemy, więc:
- śliwy,
- jabłonie,
- grusze,
- malinę,
- porzeczkę,
- leszczynę,
- agrest,
- rokitnik,
- jagodę kamczacką.
Cięcie może też pobudzić rozwój nowych pędów i zwiększyć owocowanie roślin. Z pewnością warto je przeprowadzić, by już w kolejnym sezonie zobaczyć wyraźną różnicę w ilości owoców.
Czym ciąć krzewy i drzewa zimą?
Do cięcia przyda się odpowiedni sprzęt ogrodniczy. Jak łatwo się domyślić, cięcia nie można wykonywać czymkolwiek. Przede wszystkim należy zadbać o to, by sprzęt był zdezynfekowany i odpowiednio ostry, by cięcie było w miarę możliwości gładkie. Do przycinania cienkich gałązek można użyć sekatora lub nożyc. Przy dużych drzewach o grubych konarach koniecznie trzeba sięgnąć po większe narzędzie np. ręczną lub mechaniczną piłę do gałęzi. Do wysoko umieszczonych pędów można też użyć sekatorów teleskopowych.
Jak przycinać drzewka zimą?
W przypadku młodych drzew owocowych zimą wykonuje się jedynie tzw. cięcie formujące. Jego zadaniem jest nadanie koronie odpowiedniego kształtu, który będzie estetyczny i równocześnie umożliwi prawidłowy wzrost rośliny. Z kolei starsze drzewa tnie się, by przerzedzić koronę i usunąć z niej gałęzie, które są chore, suche lub się krzyżują. Bez liści ich usunięcie nie powinno sprawiać większego problemu. Cięcia prześwietlające można wykonać również u krzewów. Usuwa się najstarsze i zdrewniałe pędy i pozostawia więcej miejsca dla nowych pędów, które wybijają się u podstawy rośliny. To z kolei umożliwia większe owocowanie.