Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Jedną z technik, która cieszy się dużą popularnością we współczesnej technologii jest piaskowanie zębów. Ten zabieg jest szczególnie polecany osobom, którym zależy na natychmiastowym, ale subtelnym efekcie wybielenia. Ponadto jest on szybki i łatwy w wykonaniu oraz przyczynia się do zachowania na długi czas higieny jamy ustnej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Najważniejsze informacje na temat piaskowania
Zabieg jest jedną z najprostszych procedur stomatologicznych. Polega na oczyszczeniu zębów zarówno z kamienia, jak i osadu. Dzieje się tak pod wpływem specjalnej zawiesiny aplikowanej na zęby pod wysokim ciśnieniem. To właśnie w niej znajdują się drobinki czyszczące, czyli tzw. piasek stomatologiczny. Piaskowanie zębów jest w pełni bezpieczne dla szkliwa.
Zabieg dzieli się na naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. W pierwszym przypadku używa się piasku z twardszymi drobinkami, dzięki czemu można pozbyć się nawet bardzo trudnych przebarwień. W trakcie procesu nadmiar zawiesiny jest usuwany z jamy ustnej za pomocą ssaka. Na końcu zęby są polerowane za pomocą gumek lub szczotek. W piaskowaniu poddziąsłowym wykorzystuje się piasek zawierający miękkie drobinki. Są one w stanie w delikatny, skuteczny i co najważniejsze bezpieczny sposób usunąć osad i przebarwienia z okolic kieszeni zębowych. Opisywane zabiegi trwają około 20-30 minut, dlatego można z powodzeniem wykonać je w trakcie standardowej wizyty kontrolnej.
Jak często wykonywać piaskowanie zębów?
Dużą zaletą piaskowania jest bardzo niewielkie ryzyko skutków ubocznych. Istnieje mała szansa pojawienia się niewielkiej nadwrażliwości zębów przez kilka dni lub równie krótkie podrażnienie dziąseł. Zaleca się, aby zabieg wykonywać dwa razy w roku. Osoby, które mają problem z nadmiernym odkładaniem się osadów oraz przebarwieniami mogą zwiększyć częstotliwość do czterech razy w ciągu roku. Aby cieszyć się efektem jak najdłużej, konieczna jest systematyczna higiena jamy ustnej.