Podobają ci się mieszkania i domy z salonami, w których znajduje się kominek? Jeżeli i w swoim mieszkaniu chcesz uzyskać podobny klimat, możesz to zrobić na kilka sposobów. Prawdziwy kominek niestety nie będzie mógł funkcjonować, jeśli zabraknie mu kanału spalinowego. Brak komina to najpoważniejsza przeszkoda w budowie kominka. Innym problemem może być brak zgody wspólnoty mieszkaniowej na montaż takiego urządzenia, a także zmieniające się przepisy, które w wielu miastach kraju już zakazują używania pieców oraz kominków. Czy istnieje jakaś alternatywa? Oczywiście, że tak. Jest nią eko kominek, który może być zainstalowany w dowolnym miejscu mieszkania.
Jak działa eko kominek?
Biokominek wykorzystuje specjalny rodzaj płynnego paliwa, które wlewa się do zasobnika, nasączając matę lub knot, który następnie należy podpalić. Uzyskany w ten sposób płomień jest bezpieczny dla otoczenia, ponieważ w procesie spalania nie powstają trujące opary i dym. Oznacza to, że biokominek grzeje, ale nie potrzebuje do swojego działania komina. Czy biokominki można stosować w miejsce tradycyjnego urządzenia grzewczego? Większości osób wydaje się, że nie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Owszem, małe biokominki wiszące mogą generować stosunkowo niewielkie ilości ciepła, wynikające z ograniczonego rozmiaru paleniska i niewielkiej ilości paliwa, które się tam wlewa. Kiedy jednak miejsce w salonie na to pozwala, można tam zainstalować np. większe biokominki narożne. Są one przeszklone z dwóch stron, dzięki czemu płomień promieniuje i ogrzewa większy obszar. Rzecz jasna w takich eko kominkach zużywa się więcej paliwa, ale płynie z nich przyjemne i bezpieczne ciepło.
Jaki wybrać rodzaj kominka do swojego mieszkania?
Biokominek może mieć klasyczny lub nowoczesny wygląd. Najchętniej kupowane są te z dużą frontową szybą, która dzięki temu, że w procesie spalania nie powstaje dym i sadza, nie brudzi się tak, jak w przypadku tradycyjnych palenisk. Jej utrzymanie w czystości jest szybkie i proste, polega na przetarciu tafli szkła papierowym ręcznikiem z dodatkiem płynu do mycia szyb. Kiedy już wiesz, jak prosto jest dbać o swój ekologiczny bio kominek, nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać odpowiedni dla siebie model.
Biokominki wiszące, do montażu na ścianie
Bezpiecznym i praktycznym wyborem są biokominki do powieszenia na ścianie. Mogą one pozostawać poza zasięgiem małych dzieci, ułatwiają również sprzątanie mieszkania. Montaż biokominka do ściany jest szybki i prosty, wystarczy zastosować odpowiednie rodzaje kołków z nylonowymi koszulkami. Waga biokominka jest stosunkowo niewielka, dlatego w większości przypadków mogą być montowane również na ścianach gipsowo-kartonowych. Kiedy jednak wybieramy kominek o większych rozmiarach i większej wadze, bardziej reprezentacyjny, dobrym wyborem będzie ustawienie go na podłodze lub specjalnym podwyższeniu — postumencie.
Biokominki wolnostojące, wiele możliwości aranżacji
Ciekawą propozycją się biokominki, które można ustawić w dowolnym miejscu na podłodze i wykonać dla nich dedykowaną zabudowę. W ten sposób można je wkomponować w wygląd ściany, istniejące wnęki itp. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane do dużych pomieszczeń, w których świetnie prezentują się eko kominki z większymi przeszkleniami. Mniejszą alternatywą są także biokominki stołowe, które jak sama nazwa wskazuje, mogą być ustawione na blacie stołu, zastępując klasyczne świeczki i podgrzewacze. Takie niewielkie biokominki można nawet zabrać ze sobą w podróż.