Z roku na rok coraz więcej osób rezygnuje z zakupu wody butelkowanej na rzecz własnego zdrowia, jak i dobra wspólnej planety. Z uwagi na wątpliwości, czy z kranu na pewno pozyska się czystą wodę, rośnie również liczba zwolenników stosowania filtrów do wody. Czy jest to konieczny proces? Jakie filtry do wody wybrać? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Czy stosowanie filtrów wody w domu jest potrzebne?
Rosnąca świadomość na temat ekologii sprawia, że każdego roku przybywa osób rezygnujących z zakupu wody butelkowanej na rzecz „kranówki”. Jej jakość często stanowi jednak kwestię sporną – z tego też względu, szczególną popularnością cieszą się filtry do wody. W wielu gospodarstwach domowych przefiltrowana woda służy również do gotowania, twierdząc, że produkty mają wtedy lepszy smak. Czy filtrowanie wody z kranu faktycznie ma sens? Jak się okazuje, tak. Przede wszystkim warto robić to wtedy, gdy instalacja lata świetności ma już za sobą, co bywa niekiedy widoczne w postaci rdzawej wody.
W stacjach uzdatniania wody, do jej oczyszczenia stosowany jest także chlor. Chociaż użyte ilości tego związku sprawiają, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia, może on negatywnie wpływać na jej smak.. Filtracja wody przyda się, aby go zneutralizować, podobnie jak w przypadku, gdy woda jest zbyt twarda. Wysoka zawartość minerałów często nie tylko powoduje podrażnienia skóry i osłabia włosy – może też obniżać skuteczność detergentów piorących czy środków myjących stosowanych w zmywarkach.
Kamień wytrącający się z wody jest również częstą przyczyną nieestetycznego osadu w czajniku i nie tylko. Każdy ze sprzętów mający stałą styczność z wodą stopniowo niszczeje, co w przypadku na przykład pralek może powodować ich awarie lub prowadzić do szybszego zużycia ich części. Aby tego uniknąć, należy wyposażyć się w odpowiednie filtry do wody. Na rynku można znaleźć ich różne rodzaje: są to nie tylko popularne dzbanki filtrujące, ale też wymienne wkłady i urządzenia montowane bezpośrednio na bateriach kranowych oraz instalacjach.
Jakie filtry do wody warto zastosować?
Kiedy głównym celem filtracji ma być uzdatnianie wody, konieczne będzie zainstalowanie montowanych bezpośrednio na instalacji filtrów mechanicznych. Tego rodzaju filtry wody, dzięki złożom przechwytującym osady, skutecznie zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i składniki mineralne. Ich zastosowanie stanowi pierwszy etap filtracji, po którym stosowany jest zmiękczacz wody, usuwający z niej substancje odpowiedzialne za tworzenie się kamienia i nieestetycznych osadów. Filtry mechaniczne sprawdzą się przede wszystkim w przypadku twardej wody, która może z czasem niekorzystnie wpływać na działanie sprzętów AGD. Czerpiąc wodę na przykład z własnej studni, warto natomiast zastosować filtr z wkładem węglowym, pozbywający się z wody chloru, pestycydów i innego rodzaju związków chemicznych.
W celu uzyskania czystej wody pitnej w domu, można śmiało zainwestować w montowany na baterii kran do filtrowanej wody. Za każdym razem, kiedy woda przez niego przepływa, jest na bieżąco oczyszczana. W ten sposób można od razu nalać do szklanki lub do garnka czystą wodę, bez konieczności używania dodatkowych naczyń. Rozwiązanie to w żaden sposób nie wpływa na komfort użytkowania baterii ani estetykę kuchni. Szukając jednak bardziej dyskretnego rozwiązania, można zdecydować się na montaż filtra pod zlewozmywakiem, dzięki czemu będą całkowicie niewidoczne.
Najprostszym rozwiązaniem, z którego jednocześnie korzysta najwięcej osób, jest filtrowanie wody przy zastosowaniu specjalnego dzbanka. Dzbanki filtrujące posiadają w swojej ofercie różnorodne marki, ich ceny są niewielkie, zaś samo użytkowanie jest bardzo proste. W naczyniu tego rodzaju należy jedynie regularnie wymieniać wkłady filtracyjne oczyszczające wodę, którą następnie można spokojnie wypić bez konieczności jej uprzedniego przegotowania. Zaletą dzbanków jest także możliwość dopasowania ich kolorystyki do wnętrza kuchni, a także szeroki wybór pojemności, dzięki czemu sprawdzą się również w przypadku rodzin wieloosobowych rodzin.