Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko pozwala na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.
Pompa ciepła
Pompy ciepła podzielić można na górne i dolne źródło oraz wyróżnić można kilka rodzajów pomp. Dolne źródło oznacza miejsce skąd dane urządzenie pobiera energię. Może to być powietrze, grunt czy też wody podziemne. Górne źródło natomiast to tzw. emitery ciepła, czyli punkty, do których oddawane jest zgromadzone ciepło, np. nawiewy, kaloryfery, czy ogrzewanie podłogowe. Nowoczesne pompy ciepła wyposażone są również w czynnik chłodniczy. Spośród typów pomp ciepła wyróżnić można:
- Pompy ciepła gruntowe, które, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są ciepłem ziemi. W zależności od sposobu pozyskiwania energii gruntowe pompy ciepła możemy spotkać w wersji z kolektorami (sondami) poziomymi oraz pionowymi. Sondy wypełnione są roztworem o niskiej temperaturze zamarzania, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a następnie przekazuje do urządzenia pozyskaną energię. Kolektory poziome układane są stosunkowo płytko w gruncie, jednakże poniżej strefy zamarzania. Ich montaż zabiera niestety dość dużo powierzchni. Sondy pionowe to wprowadzone w głąb ziemi pojedyncze pętle rur. Umieszcza się je nawet kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Takie rozwiązanie dedykowane jest do miejsc, gdy do dyspozycji mamy niewielki metraż działki. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stabilność pracy niezależnie od temperatury zewnętrznej, natomiast główną wadą jest wysoki koszt inwestycyjny.
- Pompy ciepła typu woda-woda – w przypadku tego typu rozwiązań, ciepło pobierane jest z wód gruntowych, np. przez wykonanie studni czerpnej i zrzutowej. W niektórych przypadkach może się okazać, że wykorzystanie zasobów wodnych będzie się wiązać z uzyskaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.
- Pompy ciepła powietrze-woda – najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie, wykorzystujące, jako dolne źródło energię powietrza. Zaletą pomp powietrznych jest ich montaż, który jest o wiele prostszy niż w przypadku pomp gruntowych, a wadą natomiast jest obniżenie sprawności urządzenia wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. W ramach powietrznych pomp ciepła wyróżnia się: pompy powietrzne typu split, które składają się z dwóch modułów: jednostki zewnętrznej, tzw. agregatu oraz jednostki wewnętrznej, tzw. hydraulicznego, wyposażonego w skraplacz i pompę obiegową oraz pompy powietrzne typu monoblok, które składają się z tylko jednego modułu montowanego na zewnątrz budynku na specjalnie do tego celu przygotowanym fundamencie.
Wszystkie rodzaje pomp ciepła cechują się dużą efektywnością cieplną oraz mają duży wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania. Tego typu urządzenia zapewniają komfortowy obieg ciepła wewnątrz budynku gwarantując właściwie ogrzewanie pomieszczeń. Zasada działania pompy ciepła jest niezwykle komfortowa i ekologiczna, oparta na pozyskiwaniu energii odnawialnej, co wpływa na niskie koszty eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której można jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Pompa ciepła wykorzystuje energię czystego powietrza, dlatego też jest to przyjazne środowisku źródło ciepła.
Montaż pompy ciepła Bydgoszcz
Montaż pompy ciepła powinien być poprzedzony wykonaniem projektu, dzięki któremu wykonawca instalacji będzie w stanie w odpowiedni sposób zamontować urządzenie oraz wszystkie niezbędne elementy. Przed samym montażem należy także zająć się obliczeniami. Najważniejsze w montażu pompy ciepła jest odpowiedni dobór jej mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Tylko i wyłączenie dobranie odpowiedniej mocy urządzenia gwarantuje wysoki komfort oraz jakość ogrzewania budynku.
Pompa ciepła koszt
Koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników, takich jak jej moc, marka, rodzaj, wydajność oraz koszt instalacji. Ostateczna cena urządzenia zależy również od rodzaju źródła ciepła, z którego czerpie ono energię (powietrze, woda czy geotermia). Nowoczesne pompy ciepła dzielą się na trzy główne kategorie: powietrzne, wodne oraz gruntowe. Te pierwsze, wykorzystujące powietrze, jako źródło ciepła zazwyczaj są tańsze w zakupie, ale mniej wydajne w porównaniu do pomp ciepła czerpiących energię z wody lub geotermii. Właściwie dobrane pompy ciepła znacznie obniżają koszty eksploatacji, co pozwala na spore oszczędności na przestrzeni wielu lat. Należy jednak pamiętać, że koszt zakupu samego urządzenia to tylko jedna z wielu pozycji, jakie trzeba uwzględnić w całkowitym koszcie inwestycji w taki system grzewczy. Warto też wziąć pod uwagę koszty montażu pompy ciepła, materiałów instalacyjnych, ewentualnych prac budowlanych, koszty połączenia z siecią energetyczną oraz koszty serwisu i konserwacji instalacji grzewczej.
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła do wody użytkowej zapewnia zarówno wysoki komfort korzystania z ciepłej wody, jak i bardzo niskie koszty jej podgrzewania. Dodatkową korzyścią może być chłodzenie latem bez dodatkowych kosztów. Wykorzystanie powietrza, jako dolnego źródła ciepła jest korzystne ze względów ekonomicznych i technicznych. Tak zwana powietrzna pompa ciepła jest standardem w przypadku urządzeń tego typu przeznaczonych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Może ona posiadać zintegrowany podgrzewacz wody np. 200 lub 300 litrów. Może być to również konstrukcja modułowa przeznaczona do bezpośredniego połączenia z istniejącym już podgrzewaczem wody. Podłączenie zimnej i ciepłej wody nie różni się niczym od podłączenia standardowego bojlera elektrycznego czy też podgrzewacza wody współpracującego z kotłem grzewczym. Pompa ciepła c.w.u. może zostać wyposażona w zestaw wentylacyjny. Posiada w tym celu kołnierze powietrzne do podłączenia powietrza pobieranego i usuwanego. Dzięki temu może pracować niezależnie od temperatury powietrza w budynku, a także przy okazji chłodzić go latem.