Kolory mają spore znaczenie, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz i harmonijne komponowanie przestrzeni. Jeżeli zostaną one w sposób prawidłowy ze sobą zestawione mogą optycznie powiększyć, bądź też optycznie zmniejszyć naszą przestrzeń, ale dodatkowo mogą również nadać naszej przestrzeni nutę kameralności, bądź chłodu. Podpowiadamy jak łączyć kolory w aranżacji wnętrz.
Jakie kolory pasują do wnętrz?
Kolory dzielimy na czyste, podstawowe oraz pochodne.
- Barwami czystymi określa się barwy podstawowe oraz pochodne.
- Barwy podstawowe to zestaw trzech podstawowych kolorów, czyli takich, których w żaden sposób nie da się uzyskać, jeżeli zmieszamy je z innymi kolorami. Istnieje teoria RGB nawiązująca do kolorów, na które reaguje ludzkie oko. Najczęściej stosowany przez wielu projektantów oraz dekoratorów wnętrz jest zestaw, który obejmuje kolor żółty, niebieski, jak i czerwony.
- Powszechnie się przyjmuje, że kolor żółty, czerwony, jak również niebieski należą do zestawu kolorów podstawowych, a następnie po zmieszaniu ich ze sobą (oczywiście w odpowiednich proporcjach) istnieje możliwość uzyskania kolorów dopełniających, takimi kolorami dopełniającymi są: zielony, pomarańczowy, a także fioletowy.
Urządzamy dom — jakie kolory wybrać?
- Biel: to jasna barwa, która może przybierać zarówno ciepłe, jak i chłodne zabarwienie. Biel charakteryzuje się tym, że działa uspokajająco, jednak gdy kiedy zostanie użyta w nadmiarze, istnieje ryzyko spowodowania wrażenia tzw. izolacji. W związku z tym taką barwę trzeba dopełnić innymi kolorami, które biel będzie w stanie w sposób znaczący pogłębić. Biały jest uważany od lat za jeden z najpopularniejszych kolorów, które są stosowane w nowoczesnych aranżacjach, a przede wszystkim w stylu skandynawskim.
- Szarość: Podobnie jak biel, szarość wykazuje działanie uspokajające, ale również pozwala osiągnąć równowagę. Jest to z całą pewnością bardzo uniwersalny kolor, na którego tle każda inna barwa będzie doskonale się prezentować. Należy jednak pamiętać, że nadmiar szarości może spowodować uczucie przygnębienia. Szarość w większości przypadków jest spotykana przede wszystkim we wnętrzach, które zostały urządzone w stylu skandynawskim (jest to najczęściej odcień jasnoszary), ale również w nowoczesnych wnętrzach (najczęściej odcień ciemnoszary).
- Beż: To kolor niezwykle spokojny, który wprowadza nas w dobry nastrój, ale również jest to odcień wyciszający. Beż jest kolorem uniwersalnym, w związku z tym bardzo dobrze sprawdzi się niemalże w każdym pomieszczeniu. Odcienie beżu, które zostaną połączone z szarościami, jak również z luksusowymi dodatkami będą z całą pewnością udana recepta na relaksujące, ale również klasyczne wnętrze.
- Brązowy: Zaliczany jest do kolorów ziemi. Ten odcień jest uważany za surowy oraz dojrzały. Będzie z całą pewnością stanowił idealne tło dla innych kolorów, a dodatkowo nadaje wnętrzom dużej dozy przytulności.
Koło barw — co to takiego?
Koło barw to nic innego, jak praktyczne narzędzie, dzięki któremu mamy możliwość o wiele lepiej zrozumieć wszystkie zachodzące relacje między poszczególnymi kolorami, ale również rezultatami wynikającymi z łączenia tych kolorów. Pierwszy wykres kołowy został stworzony przez Izaaka Newtona. Eksperymentował on w pełni z rozszczepianiem światła, a robił to przede wszystkim za pomocą pryzmatu. Wywnioskował także, że dowolny kolor można uzyskać poprzez mieszanie w różnych proporcjach wielu tzw. kolorów pierwotnych (inaczej określanych, jako kolory prymarne). Jeżeli chodzi o kolory dopełniające, to znajdują się po przeciwnych stronach koła barw. W związku z tym, jeżeli zmieszamy ze sobą przeciwstawne barwy, które przecinają środek koła, zostanie wyodrębniona barwa biała oraz czarną, te następnie po zmieszaniu ze sobą dadzą szarość.
Podstawowe zasady doboru kolorów
Pomocne w prawidłowym łączeniu kolorów będą przede wszystkim poniższe wskazówki:
- Jasne, ale również ciepłe kolory w sposób wizualny są w stanie wizualnie powiększyć przestrzeń. Dzieje się tak, gdy posiadają zdolność umiejętnego odbijania światła. Natomiast ciemne oraz chłodne barwy są w stanie optycznie zmniejszyć każde pomieszczenie.
- Jeżeli zdecydujemy się na wybór różnych kolorów do wnętrza, to należy pamiętać w szczególności o tym, by posiadały one podobne nasycenie, dzięki temu nasza aranżacja będzie o wiele bardziej harmonijna.
- W tworzonych aranżacjach warto także wprowadzić barwę przewodnią. Dopełnieniem barwy przewodniej muszą być nie więcej niż cztery kolory. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie uniknąć niepotrzebnego chaosu.
Jak widać, łączenie kolorów w aranżacji wnętrz nie jest czymś bardzo trudnym. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby całość wyglądała dobrze i cieszyła oko przez wiele lat.