Doskonale tłumi, izoluje i jest trwała — tak w najprostszych słowach można scharakteryzować wełnę mineralną szklaną. Ten materiał izolacyjny w budownictwie wykorzystywany jest już od wielu lat i za każdym razem świetnie się sprawdza. Z uwagi na doskonałe parametry izolacyjne oraz elastyczność wełna szklana znajduje szerokie zastosowanie. W jakich sytuacjach więc warto z niej skorzystać i jakie są jej właściwości?
Wełna mineralna szklana — gdzie można ją wykorzystać?
Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, wełna szklana jest materiałem izolacyjnym. W budownictwie stosuje się ją od wielu lat nie tylko w zakresie izolacji termicznej, ale także i akustycznej. Warstwa izolacyjna wykonana z wełny szklanej skutecznie zapobiega „ucieczkom” ciepła z wnętrza pomieszczeń. Materiał ten można więc wykorzystać podczas:
-
- wykonywania izolacji dachów — zarówno płaskich jak i skośnych;
-
- wykonywania izolacji podłóg;
-
- wykonywania izolacji stropów;
-
- wykonywania izolacji ścian zewnętrznych budynku, a także ścian, które stanowią barierę pomiędzy pomieszczeniami nieogrzewanymi i ogrzewanymi.
Wełna szklana — w odróżnieniu od wełny skalnej — cechuje się o wiele większą elastycznością. Oznacza to, że znacznie łatwiej będzie dopasować ją do izolowanej powierzchni. W zakresie budownictwa, wełna szklana zwraca uwagę także możliwościami kompresji. Materiał ten może zredukować swoją objętość nawet siedmiokrotnie, co znacznie ułatwia jego transport i magazynowanie.
Najważniejsze właściwości wełny szklanej
Wełna szklana zyskała swoja popularność głównie, przez wzgląd na świetnie parametry użytkowe. To właśnie one sprawiają, że wełna mineralna szklana zyskuje znaczną przewagę nad innymi materiałami izolacyjnymi. Z uwagi na swoją elastyczność, pozwala w łatwy sposób zaizolować dachy płaskie i skośne, w przypadku których zastosowanie sztywnych materiałów może znacznie utrudnić pracę. Dodatkowo wełna szklana izoluje budynek nie tylko pod względem termicznym, ale także akustycznym. Stanowi ona doskonałe wyciszenie pomieszczeń, jednocześnie minimalizując straty ciepła. Warto również podkreślić, że w przypadku wełny mineralnej na uwagę zasługuje jej odporność na wilgoć. Jej zastosowanie znacznie redukuje ryzyko pojawienia się grzybów i innych patogenów w konstrukcjach dachów, na ścianach czy stropach. Finalnie, docenienia wymaga fakt, że wełna szklana jest materiałem niepalnym. W razie nieoczekiwanego pożaru może ona znacznie zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe elementy konstrukcyjne.
Wełna szklana — technologia produkcji
Jednym z wyróżników wełny szklanej jest także technologia jej produkcji. Okazuje się, że ten materiał izolacyjny produkowany jest ze szklanej stłuczki, która poddawana jest topnieniu w około 1000 stopniach Celsjusza. Dodatkowo stłuczka szklana wzbogacana jest piaskiem kwarcowym. Cała mieszanka jest na koniec poddawana rozwłóknieniu i uzupełniania o dodatki, które pozwalają nadać gotowemu produktowi odpowiednią formę oraz strukturę. Warto jednak zauważyć, że w sprzedaży, wełna szklana dostępna jest pod różnymi postaciami. Najchętniej wybierane są rolki i płyty, choć coraz większe zainteresowanie wzbudza również wełna wdmuchiwana, która pozwala na skutecznie i szczelne zaizolowanie trudnych szczelin. Niemniej jednak, bez większego znaczenia pozostaje w tym momencie forma wełny szklanej. Najważniejszy jest bowiem fakt, że zapewnia ona świetne parametry użytkowe, a dodatkowo przyczyni się ona do zwiększenia bezpieczeństwa budynku i domowników.