Nie da się ukryć, że wiele osób w naszym kraju porusza się po drogach kilkunasto, a nawet kilkudziesięcioletnimi pojazdami. Wynika to po prostu z ich niskiej ceny. Jednak nawet w takim przypadku należy dbać o to, by zapewnić sobie pełnię bezpieczeństwa.
Rodzaje wycieraczek do auta
Jednym z aspektów, o które należy się zatroszczyć, są bez wątpienia wycieraczki samochodowe. Regularna ich wymiana ma kluczowe znaczenie dla dobrej widoczności kierowcy. Jakie jednak wycieraczki samochodowe wybrać w przypadku nieco starszych pojazdów. Odpowiedzmy na to pytanie.
Choć wydawać by się mogło, że wycieraczki samochodowe nie różnią się zbytnio od siebie, tak naprawdę mamy do czynienia z trzema ich rodzajami. Pierwszym z nich są tradycyjne wycieraczki szkieletowe, które znajdziemy właśnie w starszych samochodach. Drugim rodzajem są wycieraczki bezszkieletowe, które składają się z elastycznego ramienia, będącego jednocześnie piórem. Trzeci typ to wycieraczki hybrydowe, które możemy określić jako połączenie dwóch pierwszych rodzajów.
Każdy z typów wycieraczek samochodowych ma swoje zalety oraz wady. W przypadku tradycyjnych wycieraczek wśród mocnych stron możemy wymienić niską cenę, mocne ramię czy trwałość. Niestety, nie przylegają one tak szczelnie do szyb jak moglibyśmy tego oczekiwań. Problemem jest również fakt, że stawiają one duży opór powietrza.
Wycieraczki bezszkieletowe to przede wszystkim elastyczna i aerodynamiczna konstrukcja, równomierny docisk na całej długości wycieraczki oraz odporność na zamarzanie. Co więcej, wycieraczki te zwiększają komfort kierowcy i pasażera, ponieważ nie powodują szumu w czasie swojej pracy. Ich minusem jest niestety dość wysoka cena.
Wycieraczki hybrydowe są doceniane przede wszystkim za bardzo łatwy montaż w ramieniu wycieraczki, dynamiczną linię oraz skuteczne zbieranie wody przy jednoczesnej maksymalnej trwałości.
Jakie wycieraczki samochodowe wybrać?
Poszukując wycieraczek samochodowych do pojazdu, który ma już swoje lata, warto mieć na uwadze, że nowoczesne wycieraczki bezszkieletowe mogą wymagać zastosowania innych rodzajów mocowań, co sprawia, ze ich zakup będzie jeszcze bardziej kosztowny. To jednak nie wszystko. Czasami zdarza się, że nie są one przystosowane do tego, by przylegać ściśle do starego typu okien samochodowych.
Z kolei tradycyjne wycieraczki szkieletowe nie są w stanie zapewnić nam tak dobrego zbierania i odprowadzania wody, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Dlatego też najczęściej poleca się kierowcom zakup wycieraczek hybrydowych. Ich cena nie jest wygórowana, a właściwości, jakie posiadają, są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego kierowcy.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj wycieraczek samochodowych wybierzemy, warto pamiętać o tym, by stawiać na produkty znanych, cenionych marek, które słyną z wysokiej jakości wyrobów. Dzięki temu zyskamy pewność, że wycieraczki będą nie tylko skuteczne w działaniu, ale również posłużą nam przez dłuższy czas. Słowem, choć wydamy nieco więcej, tak naprawdę będzie to opłacalne.