Chcąc uzyskać odpowiednią posadzkę powinniśmy wykonać szereg prac, które uda się wyraźnie przyspieszyć wykorzystując do tego masę samopoziomującą. Specjaliści budowlani wiedzą, że jastrych okazuje się przydatny tam, gdzie znajduje się skorodowane, nierówne podłoże i kiedy potrzebujemy osiągnąć odpowiedni poziom ze względu na istniejące różnice w poszczególnych pomieszczeniach.
Wykonanie odpowiedniej posadzki rozpoczyna etap podkładu podłogowego. Podłoże podłogowe pod przyszłą posadzkę co to bardzo ważny, a często niedoceniany etap prac podłogowych. Aplikuje się podkład na podłożu, którym może być betonowa płyta czy strop i znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, w budynkach publicznych, w garażach i w piwnicach.
To na podkładzie podłogowym osadzone zostanie całe rozwiązanie, ale jego zadaniem jest przede wszystkim odpowiednie wyrównanie powierzchni przyszłej podłogi. Potem z łatwością na równej, trwałej powierzchni uda nam się ostatecznie wykończyć podłogę używając do tego parkietu, terakoty, czy też wykładziny dywanowej. Podkład znajdziemy w sklepach budowlanych i centrach dystrybucji pod postacią prefabrykowanych płyt, mokrej mieszanka oraz jako suchy jastrych. Dodatkowo, wśród mokrych mieszanek wymienia się ich następujące rodzaje – jastrych cementowy, magnezjowy, anhydrytowy, asfaltowy oraz epoksydowy.
Bardzo ważnym elementem prac podłogowych z wylewką jest gruntowanie. Grunt na podłożu chociaż czasami niedoceniany, stanowi jeden z najważniejszych fragmentów prac podłogowych. To metoda pozwalająca uszczelnić podłoże. Ponadto gruntowanie ułatwia i przyspiesza wykonywanie prac, jak też poprawia przyczepność użytej masy do podłoża. Starannie przeprowadzone gruntowanie sprawia, że następne prace mogą się odbywać bez problemu.
Technologie budowlane rozwijają się bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Dotyczy to także systemów podłogowych. Stosowane w dniu dzisiejszym produkty tworzące warstwy wyrównujące na mokro wyróżnia bardzo często zdolność do samopoziomowania. Masa samopoziomująca lub samorozlewna masa i samopoziomujący podkład podłogowy tworzy trwałą, idealnie równą, gładką i odpowiednio wypoziomowaną posadzkę. Technologia, w jakiej stworzono wylewkę i zastosowanie zgodne z przeznaczeniem wpływają na kolejne etapy wykończenia podłogi.
Wylewka samopoziomująca doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stare podłoże zostało zniszczone lub jest nierówne. Zapewni też posadzce oczekiwany poziom, zgodny z projektem docelowym. Specjaliści budowlani polecają podczas wykonywania prac podłogowych wyrównywać podłoże samorozlewną masą, bo wtedy następne etapy prac podłogowych są znacznie łatwiejsze i szybsze do przeprowadzenia.
W ofercie systemów i produktów podłogowych Saint-Gobain Weber Polska znajdziemy odpowiednie, dedykowane technologie budowlane, dopasowane do planowanego wykończenia posadzki.
Są to wylewki samopoziomujące do paneli podłogowych oraz paneli winylowych, przeznaczonych do pływających wykończeń. Odpowiednie dobranie rozwiązania podłogowego wiąże się z szeregiem czynników, zaczynając od grubości warstwy, którą chcemy uzyskać, czy też od oczekiwanej wytrzymałości.
Bardzo istotne jest, po jakim czasie od wykonania prac, posadzka ma być funkcjonalna, a więc odporna na odbywający się na niej ruch. Nowoczesne wylewki można łatwo ułożyć ręcznie. Przykładem takiej masy samorozlewnej jest weber.floor POZIOM. Produkty marki Weber często wzmacnia się włóknami, co ułatwia przeprowadzenie remontu posadzki garażowej garażu oraz wykonanie funkcjonalnych podłóg w takich miejscach, gdzie oczekujemy wytrzymałej posadzki.