Kredyt hipoteczny to zobowiązanie trwające zazwyczaj przez większość życia i do jego otrzymania wymagane jest stabilne zatrudnienie oraz odpowiednie dochody. Nie każdy jest w stanie spełnić takie warunki. Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do kredytu hipotecznego? Co proponuje rząd w zamian za program Mieszkania dla Młodych? Dowiedz się czy można otrzymać dofinansowanie do kupna mieszkania czy jedynie do wynajmu!
Jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wsparcia programu MdM?
Wielu Polaków liczy na powrót programu Mieszkanie dla Młodych, który został zakończony w roku 2018. Program ten umożliwiał uzyskanie dofinansowania wkładu własnego niezbędnego do uzyskania kredytu hipotecznego. Wraz z zakończeniem tego popularnego wśród Polaków wsparcia, rząd obiecywał wprowadzenie programów zastępczych. Co prawda zostały one wprowadzone, jednak nie stanowią pomocy przy zakupie mieszkania – są jedynie wsparciem finansowym przy wynajmowaniu (Mieszkanie na Start) oraz dają możliwość uzyskania taniego wynajmu mieszkania (Mieszkanie Plus).
Luka po programie MdM miała zostać wypełniona przez dwa wspomniane programy, jednak są one słabą alternatywą dla poprzedniego wsparcia. Aktualnie popularnym rozwiązaniem są pożyczki z przeznaczeniem na wkład własny, dokładnie opisane na stronie: https://pozyczkaportal.pl/pozyczka-wklad-wlasny-mieszkanie/. Dofinansowanie do kredytu hipotecznego z programu MdM pomogło zaciągnąć kredyt na mieszkanie wielu osobom i umożliwiło zdobycie własnego domu, bez potrzeby zaciągania kredytu na wkład własny. Co prawda sporo banków wymaga aktualnie jedynie minimalnego wkładu własnego w wysokości 10% wartości kredytu, jednak wciąż jest to dość wysoka kwota.
Aktualne programy mieszkaniowe finansowane przez rząd
Co oferują obecne programy rządowe? Są to dwa programy mieszkaniowe, które zostały wprowadzone w miejsce Mieszkania dla Młodych: Mieszkanie na Start i Mieszkanie na Plus. Dodatkowo można ubiegać się o dofinansowanie do mieszkania w postaci “Dodatku mieszkaniowego” oraz dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych – w celu przystosowania mieszkania lub okolicy do sprawnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
Skupmy się jednak na projektach zastępujących program MdM. Mieszkanie na Start to możliwość uzyskania bezzwrotnego dofinansowania do wynajmu mieszkania. Projekt jest skierowany do osób o umiarkowanych lub niskich dochodach i polega na pomocy w formie dopłat pokrywających część czynszu najmu nowego mieszkania lub odnowionego mieszkania. Mieszkanie Plus to program, który powstał by zapewnić wsparcie osobom nie mogącym kupić mieszkania na własną rękę. W ramach projektu rząd buduje nowe, tanie mieszkania, które następnie są wynajmowane uczestnikom programu w cenie samego czynszu i opłat za media. Programy nie zdobyły dotychczas dużej popularności, jednak sytuacja z czasem może ulec zmianie.
Czy można liczyć na wsparcie finansowe w przypadku problemów finansowych?
Zdarzają się sytuacje, gdy zamieszkiwany dom staje się trudny do utrzymania – koszty przerastają nasze możliwości finansowe. Dla osób borykających się z przejściowymi problemami finansowymi rozwiązaniem może być “dodatek mieszkaniowy”, który stanowi wsparcie do czynszu. Jeśli jednak to wciąż za mało, warto rozważyć sprzedaż aktualnej własności i zmianę na mniejszą, łatwiejszą do opłacenia.
A co jeśli stary dom objęty jest hipoteką? Nie jest to żaden problem. Sprzedaż mieszkania z kredytem jest stosunkowo prostą czynnością, a cały proces został opisany w artykule pod tym linkiem: https://www.emkielce.pl/ciekawostki/36408-sprzedaz-mieszkania-z-kredytem-jak-to-zrobic. Za pieniądze ze sprzedaży z pewnością uda się kupić mniejsze mieszkanie, a nawet jeśli nie, to będzie to wystarczająca suma na spory wkład własny. Im większy wkład własny, tym mniejszy będzie koszt kredytu.
Narodowy Program Mieszkaniowy – co to jest?
Obecne programy rządowe nie do końca satysfakcjonują beneficjentów. Rozwiązanie w postaci wsparcia finansowego na wynajem mieszkania jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie podjęli ostatecznej decyzji dotyczącej miejsca zamieszkania. Część Polaków woli posiadać mieszkanie na własność, mimo konieczności kredytowania decydują się na zakup, z myślą o pozostawieniu go swoim dzieciom. Z drugiej strony wielu z nas nie stać na kredyt hipoteczny i szukają rozwiązań, które zapewnią dobre warunki życiowe.
Narodowy Program Mieszkaniowy to program, który może pomóc zrealizować te plany. Projekt ma pomóc Polakom w uzyskaniu tanich i łatwo dostępnych mieszkań. Do głównych celów NPM należą: zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajem w warunkach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa. Więcej o Narodowym Programie Mieszkaniowym przeczytamy na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/narodowy-program-mieszkaniowy.