Wiertła dostępne na rynku różnią się miedzy sobą długością, profilem, średnicą oraz materiałem użytym do produkcji. Jeśli zostaną one źle dopasowane do podstawy otworu, wówczas obróbka może być bardzo uciążliwa. Jakie wiertła sprawdzą się w wierceniu konkretnego materiału?
Otwory w drewnie
W przypadku naturalnego surowca stosuje się wiertła piórkowe ze spłaszczoną częścią roboczą, która posiada proste krawędzie skrawające. Czasami narzędzia wyposażone są w specjalne zęby, odpowiadające za wcześniejsze odcinania fragmentu drewna w celu uniknięcia strzępienia brzegu otworu. Wiertła mogą mieć od 6 do 50 mm średnicy, a sześciokątna forma uchwytu zapewnia stabilne mocowanie w uchwycie. Piórkowe modele sprawdzają się nie tylko przy obróbce drewna, ale również szkła, czy też metalu. Alternatywę dla tego typu wierteł stanowią popularne świdry o jednozwojnym rdzeniu w kształcie helisy z łysinką, dzięki czemu rowek wiórowy ma duży rozmiar. Sfera robocza narzędzia zakończona jest piórem, skrawaczem oraz żądłem, mogącym mieć dodatkowy gwint stożkowy.
Wiertła do metalu
W grupie tej wyróżnia się wiertła przeznaczone do obróbki stali (klasycznej, wysokostopowej, nierdzewnej i Hardox), metali miękkich (miedzi, aluminium) oraz stopów (żeliwa, mosiądzu). Do ich produkcji stosuje się różnorodne materiały, w zależności od przeznaczenia. Optymalną twardością, wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne wyróżnia się kobalt. Wiertła Fisher wykonane z tego materiału można stosować do obróbki stali nierdzewnej, żeliwa bądź tytanu oraz metali miękkich. Zawierają one od 5 do 8 procent kobaltu. Wiertła z mniejszym stopem oznaczane są jako HSS-E Co5 (M35), z większym – HSS-E Co8 (M42), co ułatwia wybór odpowiedniego narzędzia. Kobalt jest świetnym materiałem w pracach wykonywanych w trudnych warunkach termicznych, gdy temperatura przekracza ponad 500 st. Celsjusza. Nowe wiertła mają charakterystyczną, matową powłokę, która wyróżnia je wśród innych narzędzi do obróbki materiałów. Planując zakup produktów kobaltowych, trzeba liczyć się z dość dużym wydatkiem, jednak jest to długoterminowa i opłacalna inwestycja. Jeśli chodzi o wiertła uniwersalne, przeznaczone są one do pracy z metalami miękkimi –aluminium, miedzią albo mosiądzem. Niekiedy stosuje się je także do obróbki drewna lub tworzyw sztucznych. Zakup uniwersalnych wierteł jest dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich remontów bądź usterek domowych.
Wiertła do betonu
Istnieje kilka typów wierteł, które świetnie sprawdzają się przy obróbce betonu. Narzędzia diamentowe posiadają głowicę stworzoną z wysokiej jakości, naturalnego surowca. Można je wykorzystać w pracach na trudnym podłożu, wymagającym głębokich odwiertów. Kolejny rodzaj to narzędzia udarowe o powierzchni wzmocnionej spiekanym węglikiem. Wiertła doskonale radzą sobie z obróbką betonu i żelbetonu. Ostatni typ to modele widiowe wykonane z węgliku spiekanego oraz stali i kobaltu w części roboczej. Wiertła te mają charakterystyczną, masywną głowicę. Warto dodać, że narzędzia do betonu i żelbetonu mogą mieć różną średnicę (od 3 do 32 mm) oraz długość (od 30 do 1000 mm). Producenci oferują również wiertła specjalne o długości nawet 5000 mm. Parametr ten jest niezwykle istotny, gdyż źle dobrane wiertła uniemożliwią wykonanie odpowiedniego głębokich otworów.
Wiertła Fischer dostępne na rynku powinny być dostosowane do charakteru prac oraz materiału poddawanemu obróbce. Warto również pamiętać, że ogromne znaczenie ma jakość narzędzi. Jeśli wiertła nie będą solidnie wykonane, wówczas praca z nimi przysporzy wielu kłopotów.