Powietrzna pompa ciepła to system ogrzewania, który działa poprzez przenoszenie ciepła pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym. Dodatkowo pompy te mogą być używane do chłodzenia wnętrz. Co warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła? Wyjaśniamy!
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
W trybie ogrzewania pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego, nawet gdy na zewnątrz jest zimno. Jest to możliwe, ponieważ w powietrzu nadal znajduje się energia cieplna, także przy niskich temperaturach.
Płynny czynnik chłodniczy krąży w zamkniętej pętli w systemie pompy ciepła. Czynnik chłodniczy odgrywa kluczową rolę w przenoszeniu ciepła. Jest on sprężany przez sprężarkę, zwiększając jego temperaturę i ciśnienie.
Gorący czynnik chłodniczy pod ciśnieniem przepływa następnie przez wężownicę, najczęściej współpracującą z systemem ogrzewania podłogowego wodnego lub też z systemem ogrzewania powietrznego z wentylatorami.
Czynnik chłodniczy powraca następnie do jednostki zewnętrznej, aby powtórzyć cykl, w sposób ciągły pobierając ciepło z powietrza zewnętrznego i uwalniając je w pomieszczeniu.
Gdy planuje się kupić pompy ciepła Kołobrzeg – https://esi-tech.pl/oferta/pompy-ciepla to miasto, gdzie są one dostępne w wielu wariantach wraz z usługą profesjonalnego montażu!
Zalety powietrznych pomp ciepła – dlaczego warto je stosować?
Powietrzne pompy ciepła mają wiele zalet, do których zaliczane są głównie:
-
Energooszczędność – są wysoce energooszczędne, ponieważ przekazują ciepło, a nie je wytwarzają. Mogą zapewnić więcej energii do ogrzewania lub chłodzenia w porównaniu do energii elektrycznej, którą zużywają.
-
Ogrzewanie i chłodzenie – systemy te oferują zarówno możliwości ogrzewania, jak i chłodzenia, zapewniając komfort przez cały rok w jednym urządzeniu.
-
Korzyści dla środowiska – powietrzne pompy ciepła wytwarzają mniej emisji smogu oraz gazów cieplarnianych w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, takimi jak piece, zwłaszcza jeśli zużywana przez nie energia elektryczna pochodzi ze źródeł odnawialnych.
-
Niskie koszty operacyjne – dzięki wysokiej efektywności energetycznej systemy te mogą z czasem pomóc obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia, potencjalnie oszczędzając pieniądze na rachunkach za energię.
-
Długowieczność – przy prawidłowej konserwacji powietrzne pompy ciepła mogą mieć długą żywotność, często przekraczającą 15 lat.
-
Cicha praca – nowoczesne powietrzne pompy ciepła zaprojektowano tak, aby działały cicho, zapewniając komfortowe i spokojne środowisko wewnętrzne.
-
Bezobsługowość – po konfiguracji pompa ciepła nie wymaga dodatkowych prac, dlatego jest ona bezobsługowa.
-
Dofinansowania – można wykorzystać liczne dotacje, ulgi podatkowe i rabaty na instalację energooszczędnych systemów pomp ciepła, które mogą zrekompensować początkowe koszty.