Każda kuchnia powinna być w odpowiedni sposób zaprojektowana, aby była funkcjonalna i można było się po niej swobodnie poruszać na co dzień. Dlatego właśnie warto zadbać o stworzenie odpowiedniego projektu, który uwzględni wszystkie najważniejsze aspekty aranżacji tego typu pomieszczeń. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat projektowania przestrzeni kuchennych oraz zapoznać się z najczęściej występującymi błędami podczas projektowania kuchni.
Brak stref roboczych
Wśród głównych błędów popełnianych podczas projektowania kuchni można wskazać brak zastosowania stref roboczych, które są niezwykle istotne podczas wykonywania różnych prac. Dzięki poszczególnym strefom można poruszać się po pomieszczeniu bardziej sprawnie, jest ono bardziej praktyczne i funkcjonalne. Dlatego o strefach warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza. W każdej kuchni powinna się znaleźć strefa mokra, miejsce do przygotowywania posiłków, ich gotowania oraz pieczenia, a także strefa przechowywania żywności oraz niezbędnego wyposażenia. Idealnym oddzieleniem poszczególnych stref roboczych może być wyspa w kuchni, którą z powodzeniem stosuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Za mało blatu roboczego
Brak poszczególnych stref roboczych może wiązać się również ze zbyt małą ilością blatu roboczego, który jest potrzebny podczas przygotowywania potraw. Przyjmuje się, że wolny blat roboczy powinien mieć co najmniej dwa metry. Taka długość umożliwi wygodne użytkowanie przestrzeni. Jednak warto również zwrócić uwagę na fakt, aby wielkość blatu roboczego dostosować do ogólnej powierzchni kuchni, a także swoich potrzeb. Osoby, które mniej gotują na co dzień, nie potrzebują aż tak dużej przestrzeni roboczej. W mniejszych kuchniach również długość blatu będzie krótsza.
Nieodpowiednio ustawione sprzęty
Jednym z najczęstszych błędów przy projektowaniu kuchni są nieodpowiednio ustawione sprzęty kuchenne, dlatego doskonałym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar, w których uwzględnione są dokładne parametry. Brak właściwego rozplanowania wyposażenia w pomieszczeniu kuchennym może prowadzić do zmniejszenia funkcjonalności. Podczas planowania przestrzeni warto wziąć pod uwagę fakt, iż sprzęty powinny być montowane wraz z zachowaniem odpowiedniej ilości wolnego miejsca. Z obu stron płyty grzewczej powinno się zachować minimum po czterdzieści centymetrów wolnej przestrzeni. Płyta grzewcza oraz piekarnik nie powinny być również montowane w rogu pomieszczenia, ponieważ może to utrudnić korzystanie z nich.
Brak trójkąta roboczego
W każdej kuchni powinno się zadbać o tzw. trójkąt roboczy. Oznacza to konieczność odpowiedniego ustawienia lodówki, zlewu oraz kuchenki. Powinny się one znaleźć na wierzchołkach ramion trójkąta naniesionego na rzut pomieszczenia. Dodatkowo nie powinny być one względem siebie oddalone o więcej niż siedem metrów. Zastosowanie trójkąta roboczego w kuchni wprowadza do wnętrza ergonomię oraz ułatwia codzienne poruszanie się po nim.
Zbyt mało miejsca do przechowywania
Codzienne funkcjonowanie w kuchni utrudniać może również zbyt mała ilość miejsca do przechowywania. Podstawą każdej kuchni jest dobra organizacja, a jest ona niemożliwa bez właściwego ułożenia niezbędnych akcesoriów kuchennych oraz żywności potrzebnej do przygotowywania potraw. Dlatego na etapie projektowania pomieszczenia warto uwzględnić rodzaj szafek oraz ich odpowiednią liczbę. Przemyślenie, ile faktycznie miejsca się potrzebuje, umożliwia stworzenie schludnego oraz uporządkowanego wnętrza.
Estetyka nad funkcjonalnością
Kuchnie nowoczesne powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Brak funkcjonalności jest więc uznawany za typowy błąd podczas projektowania przestrzeni kuchennej. Wciąż wiele osób podczas aranżowania kuchni za najważniejszy aspekt uważa estetykę, która jest istotna, jednak nie powinna być ważniejsza niż praktyczność stosowanych rozwiązań. Warto stworzyć kuchnię, która będzie dostosowana do indywidualnych preferencji oraz potrzeb, tak, aby komfortowo można było się po niej poruszać na co dzień.
Złe dopasowanie materiałów
Złe dopasowanie materiałów to kolejny, często popełniany błąd podczas projektowania wymarzonej kuchni. Wykorzystywane materiały powinny być przede wszystkim praktyczne, a więc warto dokładnie sprawdzić ich parametry przed zakupem. Kuchnia jest pomieszczeniem użytkowym, dlatego podczas jej aranżowania powinno się wykorzystywać produkty przeznaczone do tego typu wnętrz. Materiały na podłogi i ściany oraz meble powinny być odporne na działanie wilgoci i wysokich temperatur, dzięki czemu nie będą tak szybko ulegać zniszczeniu.
Brak rozplanowania elektryki
Błędem aranżacyjnym, który bezpośrednio wiążę się z niewłaściwym rozmieszczeniem sprzętów, jest brak odpowiedniego rozplanowania punktów elektrycznych w kuchni, a także przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Gniazdka elektryczne nie powinny się znajdować w zbyt dużej odległości od sprzętów kuchennych, a więc warto na początku zastanowić się nad rozplanowaniem urządzeń AGD, a następnie dostosować do nich elektrykę oraz niezbędne przyłącza. Na etapie projektowym możliwe jest jeszcze wdrożenie odpowiednich zmian.
Niedopasowane oświetlenie
Poważnym błędem w kuchni może być także źle dopasowane oświetlenie. Kuchnia jest miejscem pracy, a więc powinna być dość dobrze doświetlona, aby wszystkie elementy były odpowiednio widoczne. Dlatego w kuchni powinno znajdować się główne źródło światła w postaci lampy sufitowej, ale także źródła dodatkowe. Bardzo ważną kwestią jest w tym przypadku oświetlenie blatu, a więc należy zadbać o montaż odpowiedniego źródła światła. Nad blatem doskonale sprawdzi się oświetlenie LED w postaci paska, które prezentuje się niezwykle nowocześnie. Możliwe jest również zastosowanie pojedynczych punktów świetlnych.
Nieprawidłowa wentylacja
Oprócz odpowiedniego oświetlenia w każdej kuchni powinna znaleźć się prawidłowo działająca wentylacja, która będzie niwelowała nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną podczas gotowania. Warto wyposażyć kuchnię w wentylację mechaniczną, czyli tradycyjny okap. Urządzenia tego typu dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach, a więc parametry wybranego modelu powinny być dobrze dopasowane do specyfiki konkretnego pomieszczenia, a także potrzeb jego użytkowników.