Choć mamy w Polsce upalne okresy letnie, sezon jesienno-zimowy potrafi dać się we znaki niskimi temperaturami. Czują to zwłaszcza mieszkańcy jednorodzinnych domów wolnostojących, gdy zimno napiera ze wszystkich stron. Jednym ze sposobów na uchronienie się przed chłodem jest ocieplenie budynku. Docieplanie poddaszy pełni w nim niebagatelną rolę. Przez nieocieplone poddasze może uciekać z domu aż 30% ciepła! Niestety, nie zawsze docieplanie poddaszy jest możliwe. Wykonanie takiej operacji wykluczone jest w sytuacji, gdy drewno krokwi nie jest w dobrej kondycji i występuje na niej grzyb i pleśń, lub jest spróchniałe. W takiej sytuacji położenie ocieplenia jest bez sensu i należy rozpocząć od wymiany więźby dachowej ale o tym innym razem. Wracając do naszego tematu sprawdź na co należy zwracać uwagę przy docieplaniu poddaszy.
Docieplanie poddaszy — czym wykonać?
Wybór materiału ocieplającego jest uzależniony od konstrukcji dachu. Decyduje ona o tym, ile warstw ocieplenia będzie potrzeba, by osiągnąć zadowalający efekt. Obecnie najczęściej do ociepleń używane są wełna mineralna, wełna szklana, pianka poliuretanowa. W nowym budownictwie korzysta się z takich nowoczesnych metod, jak wdmuchiwanie celulozy.
W Polsce docieplanie poddaszy wykonuje się najczęściej za pomocą wełny mineralnej, którą cechuje wysoka odporność na ogień oraz chemikalia, a także doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne. Firma budowlana sugeruje, aby dla lepszego efektu można użyć również specjalnych folii paro – lub wiatroizolacyjnych. Niezbędne będą również profile konstrukcyjne, służące do zbudowania stelaża pod pokrycie ocieplenia, uchwyty ES, płyta g-k, a także masa szpachlowa i akrylowa.
Na co zwrócić uwagę, kładąc docieplenie?
Wykonując docieplanie poddaszy, zawsze należy zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Głównym jest stan techniczny krokwi oraz samego dachu. Należy dokładnie sprawdzić, czy pokrycie dachu nie jest popękane lub uszkodzone oraz czy ułożenie ocieplenia nie spowoduje obniżenia części użytkowej.
Podczas docieplania poddasza konieczne jest zapewnienie wentylacji dla termoizolacji. W tym celu należy wykonać w pokryciu lub kalenicy wyloty. W Okapie należy zaś pamiętać o wlotach. Może zaistnieć konieczność zrobienia dodatkowych wlotów lub wylotów, jeśli ciągłość szczelin wentylacyjnych jest przerwana na skutek elementów konstrukcyjnych, jak kominy.
Czy można wykonać docieplenie poddasza samodzielnie?
Docieplanie poddaszy wymaga dość fachowej wiedzy, którą powinna wspierać praktyka. Teoretycznie ułożenie docieplenia samodzielnie jest możliwe, lecz próbując wykonać to zadanie bez poprzednich doświadczeń, narażasz się na straty i uszkodzenie poddasza. Najlepiej więc powierzyć tę pracę specjalistom.
Jeśli mieszkasz w Lublinie, Łęcznej, Lubartowie lub ich okolicach, wówczas warto polecić firmę MMBujak. Jest to firma remontowo-budowlana, która doskonale zna się na dociepleniach poddaszy. Przemawia za nią wieloletnie doświadczenie, poświadczone licznymi realizacjami. Jej ekipa składa się z fachowców w swojej dziedzinie, którzy nie tylko wykonają pracę, ale doradzą również najlepszy sposób docieplenia poddasza, ściśle dostosowany do specyfiki budynku.