Niekiedy miewamy dni, kiedy nie chce nam się wstać z łóżka, jesteśmy apatyczni i bez energii, natłok myśli i analizowanie nie pozwala nam na codzienne funkcjonowanie. Innego dnia jesteśmy z kolei pełni energii, tryskamy zdrowiem, mamy świetny nastrój i sypiemy żartami jak z rękawa. Czasem popadamy ze skrajności w skrajność i towarzyszą nam emocje od śmiechu do łez. Zastanawiamy się wówczas, czy na pewno z nami wszystko dobrze. Skąd u nas takie wahania, co jest ich przyczyną i jak temu zaradzić?
Czy wahania nastrojów dotyczą tylko kobiet?
Mówi się, że częste zmiany nastroju dotyczą kobiet, ale huśtawki te mogą dotknąć również znacznej części mężczyzn. Wynika to z tego, że pomimo różnych płci, to wszyscy jesteśmy ludźmi i towarzyszą nam w życiu emocje i każdy ma do nich takie samo prawo. Nie musi być jednak tak, że raz czujemy się jak w depresji, a potem chodzimy uśmiechnięci od ucha do ucha. Warto poszukać przyczyn nagłych zmian nastroju, przyjrzeć się im i zaradzić, by nie utrudniać sobie codziennego funkcjonowania. Huśtawka nastrojów, czyli wybuchy gniewu, uczucie smutku, napięcia, czy płacz, a następnie pozytywne myślenie i nadmierny, nagły optymizm może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, a przyczyn jest wiele. U kobiet przyczynami są bardzo często:
- dojrzewanie,
- zmiany hormonalne,
- miesiączka i napięcie przedmiesiączkowe,
- menopauza
- choroba psychiczna
u mężczyzn podobnie, przyczynami złego, lub euforycznego nastroju mogą być:
- dojrzewanie i zmiany hormonalne,
- choroba psychiczna,
- niezdrowy tryb życia
- nadmierne spożywanie alkoholu, czy innych używek
Za nagłe zmiany stanów emocjonalnych odpowiada nie tylko gospodarka hormonalna w naszym organizmie, ale również tryb życia jaki prowadzimy, a nawet dieta i przyzwyczajenia, a także zmiany psychologiczne, co warto sprawdzić. Wiele informacji na ten temat możemy znaleźć również na blogu psychologicznym Spokój w Głowie, w artykule „wahania nastrojów jak sobie poradzić”.
Jak radzić sobie z wahaniami nastroju?
Często właśnie przez to, że miewamy huśtawki nastroju, zaburzamy codzienne funkcjonowanie. Często czujemy się bezsilni i nie szukamy pomocy, a także unikamy kontaktów z bliskimi. W dłużej mierze może to być męczące i nie nastraja pozytywnie. Co możemy zrobić, aby takich stanów uniknąć? Wiele informacji na ten temat znajdziemy na blogu: psychologpodpowiada.pl. Znajdziemy tam wiele cennych wskazówek jak radzić sobie z takimi stanami. Pewne jest jedno, że warto sprawdzić poziom poszczególnych hormonów, ponieważ to one mogą odpowiadać za nasze nastroje, ale równie ważna jest jakość snu, odpoczynek, aktywność fizyczna oraz dobrze ułożona dieta pod względem makroskładników. Możemy również udać się do specjalisty, który pomoże nam ustalić przyczynę takich nastrojów, lub zaproponuje leczenie farmakologiczne. Warto zadbać o higienę psychiczną, ponieważ zdecydowanie ułatwi nam to funkcjonowanie w świecie.