Większość z nas pragnie zanurzyć się w przyrodzie, ale co z ludźmi żyjącymi w dużych miastach, dla których to pragnienie pozostaje jedynie w sferze marzeń. Sztuczna architektura krajobrazu pomaga stworzyć wyjątkowe wnętrze, a nowoczesne materiały i technologia zapewniają pełną imitację żywych roślin. W takim otoczeniu ludzie czują się bardziej komfortowo i są bardziej zrelaksowani. Warto zwrócić uwagę na zasady organizacji tej przestrzeni.
Gdzie i dlaczego stosuje się sztuczne rośliny?
Do niedawna sztuczne rośliny były używane do dekoracji pomieszczeń niemieszkalnych i terenów przed nimi. Wykorzystano je do stworzenia charakterystycznej atmosfery, ale przeoczono ich brak naturalności. Nowoczesne materiały umożliwiają wytwarzanie produktów, które nawet z bliska trudno odróżnić od roślin naturalnych.
Pozytywny wpływ sztucznej zieleni na tarasie.
- Sztuczna roślinność przekształca wnętrze. Naturalny motyw harmonijnie łączy się z niemal wszystkimi stylami aranżacji.
- Udowodniono, że kwiaty i liście swoim wyglądem korzystnie wpływają na układ nerwowy człowieka. Działają uspokajająco, tworząc uczucie przytulności i świeżości.
- Sztuczne rośliny mogą być również wykorzystywane do celów praktycznych. Mogą być stosowane do ukrycia wad we wnętrzu lub zagospodarowania przestrzennego.
Sztuczna zieleń jest aktywnie wykorzystywana w obiektach użyteczności publicznej: sklepach, hotelach, organizacjach publicznych, pomieszczeniach, w których odbywają się imprezy kulturalne, biurach i pomieszczeniach dla pracowników administracyjnych przedsiębiorstw i na tarasach. Tutaj stała pielęgnacja naturalnych roślin jest skomplikowana, dlatego najlepszym rozwiązaniem są ich sztuczne odpowiedniki.
Wraz z pojawieniem się nowoczesnych produktów w ofertach takich firm jak specjalistyczna hurtownia sztucznych roślin KwiatyGuzik.pl sztuczne rośliny i kwiaty zaczęły być aktywnie wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych, prywatnych i wiejskich domów. Pozwalają na tworzenie różnych wariantów oryginalnych wnętrz, jak najbardziej angażując fantazję projektantów i nie przejmując się tym, że kwiaty mogą zwiędnąć, uschnąć. Z pomocą „wiecznych” roślin aranżowane są wnętrza, dekorowane ściany elewacji, balkony, werandy, tarasy.
Architektura krajobrazu z wykorzystaniem sztucznych roślin i kwiatów również przebojem wdarła się do architektury krajobrazu. Okres kwitnienia wielu roślin jest krótki, a w niektórych regionach warunki klimatyczne ograniczają czas trwania zieleni, a zakres roślinności jest dość skąpy. Sztuczna imitacja zapewnia całoroczne kwitnienie i „sadzenie” wszystkich rodzajów roślin. W rezultacie, takie krajobrazy zaczęły być szeroko stosowane w obszarach rekreacyjnych, na działkach wiejskich, w ogrodach, parkach i skwerach, na ulicach. Połączenie z naturalną roślinnością stanowi szczególną atrakcję.
Korzyści ze sztucznego kształtowania krajobrazu
Sztuczne rośliny przyciągają następujące zalety:
- brak potrzeby żyznej gleby na tarasie, a także nawozów, podlewania i przycinania;
- łatwość konserwacji – wystarczy okresowo zmyć wodą brud i kurz, wytrzeć liście;
- długotrwałe zachowanie pierwotnego wyglądu i kształtu;
- imitacja roślin egzotycznych;
- duże możliwości dla różnych rozwiązań projektowych;
- łatwość wymiany i przeniesienia w inne miejsce;
- hipoalergiczny i bezwonny w okresie kwitnienia;
- niezależność od oświetlenia, wilgotności i temperatury;
- wszechstronność, zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz.
Warto wiedzieć: Sztuczne rośliny wysokiej jakości są przy zakupie droższe niż naturalne odpowiedniki, ale koszty pokrywa dalsza eksploatacja i długa żywotność.
Specjalne zalecenia
Wykonując sztuczne zagospodarowanie terenu, należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:
- Zgodność z ogólną intencją projektową. Sztuczne rośliny muszą pasować kolorem i kształtem do wybranego stylu dekoracji wnętrz.
- Proporcjonalność. Wielkość roślin musi odpowiadać wymiarom pomieszczenia. Zbyt duże okazy będą wyglądać śmiesznie w małym pokoju, a miniaturowe rośliny staną się po prostu niewidoczne w ogromnym pokoju.
- Ostrość, kontrast. W tej sprawie należy zaproponować alternatywne podejście. Kiedy trzeba stworzyć tylko tło, stosuje się krajobraz pionowy lub poziomy bez jasnych kwiatów. Jeśli chcesz skupić się na roślinie, przeciwnie, używa się jasnych kwiatów, na przykład storczyków.
Sztuczne produkty nigdy nie zastąpią całkowicie naturalnych roślin. Nie da się odtworzyć aromatów i nieskazitelnej natury kwitnących kwiatów. Są jednak w stanie dodać atrakcyjności i oryginalności każdemu projektowi wnętrza i krajobrazu. Prawidłowo dobrany sztuczny krajobraz na długo zachwyci oko i zapewni przytulną atmosferę.