Ozonowanie to popularna metoda dezynfekcji. Wykorzystuje się ją w różnych sytuacjach, lecz najczęściej, gdy zachodzi konieczność zniszczenia bakterii, wirusów bądź roztoczy oraz wtedy, gdy chcemy wyeliminować nieprzyjemne zapachy – pochodzące od dymu tytoniowego czy pleśni. Należy jednak podkreślić, że ozon w dużym stężeniu jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i roślin, dlatego należy odpowiednio przygotować mieszkanie do ozonowania. Jak to zrobić? Sprawdź!
Jakie są największe zalety ozonowania?
Na zabieg ozonowania mieszkania najczęściej decydujemy się, gdy chcemy usunąć nieprzyjemne zapachy. Wynika to z faktu, że ozon ma umiejętność rozbijania cząsteczek substancji, które odpowiadają za przykre wonie takie jak np. stęchlizna. Z tego też powodu ozonowanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w starych kamieniach oraz w domach, w których kiedyś mieszkały osoby, które niezbyt dbały o higienę. Znakomicie się sprawdza także do usuwania zapachu dymu tytoniowego.
Ozonowanie mieszkania to usługa, którą warto zlecić takiej firmie jak np. Cleanpest z Warszawy także wtedy, gdy chcemy pozbyć się wszelkich wirusów, bakterii, grzybów, alergenów i innych drobnoustrojów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Zaletą ozonowania mieszkania jest też to, że ozon dociera dosłownie w każdy zakamarek pomieszczenia, zatem jest to bardzo skuteczna metoda. Udowodniono również, że ta metoda wspomaga walkę ze szkodnikami, owadami i insektami.
Co należy zrobić przed ozonowaniem mieszkania?
Ozon to gaz, który może być nawet toksyczny, dlatego na czas ozonowania wszyscy domownicy powinni opuścić mieszkanie.
Bardzo ważną kwestią jest także opróżnienie pomieszczeń – na tyle, ile to możliwe. Usunięte powinny zostać przede wszystkim rośliny, bowiem dla nich działanie ozonu także jest szkodliwe. Generalnie warto zabrać z domu wszystkie wartościowe i cenne przedmioty. Jeśli jednak czegoś nie możemy zabrać np. sprzętu elektronicznego bądź dzieł sztuki, to należy te przedmioty właściwie zabezpieczyć, używając do tego folii ochronnej.
Rzecz jasna w mieszkaniu nie mogą pozostać żadne zwierzęta domowe i inne organizmy żywe. Niemniej ważną kwestią jest uszczelnienie domu. Gaz nie może przedostawać się na zewnątrz, dlatego należy zabezpieczyć, oklejając folią kratki wentylacyjne i inne źródła nieszczelności takie jak np. szczeliny w drzwiach. Istotnym elementem przygotowań jest też zlikwidowanie źródeł przykrego zapachu – np. jeśli jest nim pleśń, to trzeba ją koniecznie usunąć.