Szukasz alternatywy dla płytek na schodach prowadzących do domu? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu
Jak wiadomo, schody wejściowe do domu razem z elewacją mają ogromne oddziaływanie na wygląd całej posesji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kafle nie są jedynym sposobem na wykończenie stopni. Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?
Czym dokładnie powinny się cechować materiały budowlane?
Warto wiedzieć, że zdecydowanie największą popularnością cieszą się płytki klinkierowe, terakota oraz gres. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnienie podatności na zarysowania. Osoby, które chciałyby, aby materiał prezentował się estetycznie przez wiele lat, powinny sprawdzić skalę Mohsa. W najprostszym możliwym ujęciu określa ona twardość, która w przypadku stopni znajdujących się przed domem powinna wynosić przynajmniej 7. Bardzo istotne znaczenie ma także antypoślizgowość. Godny uwagi jest fakt, że bezpieczny materiał jest określany minimum jako R9. Nie można oczywiście zapomnieć o poziomie nasiąkliwości. Zalecane jest, by wynosił minimum 3%.
Dlaczego granit, bazalt lub piaskowiec można położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?
Osobom, którym nie podobają się klasyczne płytki na schody wejściowe rekomendowane jest postawienie na naturalny kamień. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie można bez większego problemu dostosować materiał zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu posesji. Warto bardzo poważnie rozważyć twarde kamienie. Doskonałymi przykładami mogą być piaskowiec, bazalt i granit.
Należy mieć świadomość, że granit występuje w różnych rodzajach. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie ten o płomieniowanej powierzchni. Nie wszyscy wiedzą, że wspomniany kamień cechuje się odpornością na wilgoć, mróz, ścieranie czy zmienną temperaturę. Jego ogromnym atutem jest także różnorodność kolorystyczna. Ponadto szorstka powierzchnia granitu jest antypoślizgowa. Oznacza to, że jest bezpieczna dla domowników. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że wspomniany kamień płomieniowany ma zamknięte pory. Nie będzie tym samym ulegał zabrudzeniu.
Z kolei bazalt wyróżnia się bardzo dużą twardością w skali Mohsa. Należy także zaznaczyć, że materiał cechuje się stosunkowo niską nasiąkliwością. Będzie dzięki temu bardzo bezpieczną powierzchnią podczas mroźnych dni. Dzięki temu, że jest odporny na ścieranie zachowa doskonały wygląd na długo.
Warto wiedzieć, że piaskowiec ma gorsze właściwości w porównaniu do granitu. Jego największym atutem jest jednak chropowata powierzchnia. Gwarantuje ona antypoślizgowość. Wadą tego rodzaju kamienia są trudności jeżeli chodzi o utrzymanie w czystości.