Polskie miasta i osiedla z roku na rok stają się coraz piękniejsze. To zasługa inwestycji w nowe miejsca i remontowania tych, które powstały wiele lat temu. Należą do nich parki, osiedlowe skwery, deptaki czy nawet trawniki i ogródki otaczające bloki i kamienice. Jednym z ważniejszych elementów wpływających na wygląd tych miejsc są ławki i kosze na śmieci. Chyba każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z niekompletna ławką, w której brakowało desek w oparciu lub siedzisku lub była tak niestabilna, że korzystanie z niej groziło upadkiem. Nie lepiej prezentuje się sytuacja z koszami na śmieci. Pordzewiałe, przeżarte na wylot przez korozję, chybotliwe, pomalowane sprayem lub markerami, a w końcu wygięte, zdeformowane. Takie obrazki nie są najlepsza wizytówką miast, parków i osiedli mieszkaniowych. Nie tylko nie spełniają funkcji, do której zostały kiedyś stworzone, ale mogą wręcz powodować niebezpieczeństwo. Co można z tym zrobić? Najprościej będzie wymienić je na nowe.
Nowe ławki parkowe i miejskie
Obecnie w sprzedaży mamy bardzo duży wybór ławek parkowych i miejskich. Mogą to być ławki w klasycznym stylu, z wygiętym i zaokrąglonym oparciem, jak również nowoczesne ławki w minimalistycznej formie, wpisujące się w modernistyczny charakter biurowców i wieżowców. Ławki przeznaczone do użytku zewnętrznego produkowane są z materiałów odpornych na korozję. Jest to zatem odlew żeliwny, stal zabezpieczona antykorozyjnie, jak również betonowe elementy. Siedziska i oparcia takich ławek z kolei powstają z wytrzymałych elementów drewnianych lub tworzywa kompozytowego. Szczególnie to drugie jest chętnie wybierane – nie wymaga impregnacji i do złudzenia przypomina naturalne drewno. Dodatkowo, ławki parkowe lub miejskie mogą być wyposażone w praktyczne podłokietniki, a sposób ich przytwierdzania do podłoża także jest różnorodny. Kotwienie przy pomocy śrub lub betonowanie w gruncie ma zapewnić im dużą stabilność, a jednocześnie chroni przed kradzieżą i zmniejsza ryzyko dewastacji.
Nowe miejskie kosze na śmieci
Rewolucja dokonała się również w temacie miejskich koszy na śmieci. Jest to jeden z ważniejszych elementów infrastruktury miejskiej, pozwalający zachować ład i czystość w parkach, na chodnikach, parkingach i wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Im więcej koszy na śmieci do dyspozycji pieszych, mieszkańców, klientów i gości, tym mniej śmieci ląduje na ulicy i trawnikach. Same kosze na śmieci miejskie nie muszą swoim wyglądem szpecić zadbanych zakątków miast – ich wysoka różnorodność stylistyczna pozwala wybrać kosze klasyczne, retro lub nowoczesne, które łatwo i harmonijnie wpiszą się w otoczenie. Zdecydowana większość takich koszy to kosze metalowe, z daszkiem lub bez. Sam daszek pełnić może rolę popielnicy do gaszenia papierosów, dodatkowo chroniąc śmieci w czasie deszczu przed zamoczeniem. Sposób mocowania koszy na śmieci jest podobny jak w przypadku ławek – można je kotwić w bruku lub asfalcie śrubami, betonować w ziemi lub jeszcze wieszać na pionowych elementach – barierkach czy drewnianych ścianach budynków – np. kiosków z jedzeniem. Dopracowany jest również sposób ich opróżniania. Aby odpowiedzialne za to służby mogły to robić szybko, sprawnie i bezpiecznie, wewnątrz koszy, a właściwie ich metalowych obudów, znajdują się stalowe wkłady – kubły, które można wyjąć, opróżnić ze śmieci lub wyjąć worek i ponownie włożyć do wnętrza kosza. Cała czynność nie zajmuje więcej niż kilkadziesiąt sekund i nie wymaga dźwigania całych koszy.
Artukuł partnera: mebleparkowe.pl