Najczęstszym celem sporządzania aneksu do umowy najmu jest przedłużenie ważności umowy, która sporządzona została na czas oznaczony. Bywa jednak również tak, że aneks ma na celu wprowadzenie do umowy nowo obowiązujących postanowień, zmianę zakresu umowy lub uchylenie niektórych zapisów. Celem zawarcia aneksu może być także zmiana w wysokości opłat za wynajem lub chociażby zmiana formy dotychczasowej płatności za media. Bardzo ważny jest wymóg dotyczący tego, by wszystkie ustalenia, zarówno sporządzonej umowy najmu, jak i aneksu do niej, były zgodne z zapisami ustawy o ochronie praw lokatorów. W przeciwnym razie – ustalenia te będą nieważne.
Jak napisać aneks przedłużający umowę najmu?
Aneks, który ma przedłużać umowę najmu jest niejako dopełnieniem/aktualizacją pierwotnej umowy, podpisanej przez właściciela i najemcę lokalu.
By sporządzony aneks do umowy najmu był wiążący i ważny musi przede wszystkim:
-
zostać zawarty w odpowiedniej formie,
-
być podpisany przez te same strony, który sygnowały pierwotną umowę,
-
dotyczyć przedmiotu tożsamego z przedmiotem umowy głównej (najem tego samego lokalu),
-
odnosić się do umowy pierwotnej konkretnymi oznaczeniami (nr umowy, data podpisania, itp.).
O czym jeszcze dobrze jest pamiętać? Zdecydowanie warto mieć na uwadze fakt, że jeśli jakikolwiek zapis umowy najmu lub aneksu wzbudza nasze wątpliwości, należy poszukać porady prawnej. Konsultacja z prawnikiem od nieruchomości przed podpisaniem umowy może zapobiec kłopotom w przyszłości. Specjalista prawa nieruchomości sprawdzi bowiem każdy podejrzany zapis, co pomoże wykryć i zlikwidować ewentualne nieuczciwe zamiary którejkolwiek ze stron. Dlatego sprawdzanie umów i aneksów, jeśli sami nie dysponujemy fachową wiedzą prawniczą, jest tak ważne. Wiele osób uchroniło to przed utratą dużych środków finansowych lub przed koniecznością żmudnego procesu dochodzenia swoich praw przed sądem.
W jakiej formie napisać aneks przedłużający umowę najmu?
Częstym pytaniem internautów oraz klientów kancelarii prawniczych jest: “jaką formę powinien mieć aneks przedłużający umowę najmu”. Powinna być ona adekwatna do umowy głównej najmu, podpisanej przez strony. Jeśli właściciel lokalu podpisywał umowę z najemcą u notariusza, aneks będzie również wymagał wizyty w kancelarii notarialnej. Jeśli pierwotna umowa została zawarta na piśmie, aneks również może być zawarty na piśmie, bez potwierdzenia notarialnego. Choć oczywiście – jeśli chcemy, możemy również udać się w tym celu do notariusza. Strony najczęściej rezygnują w takim wypadku z formy notarialnej, jeśli nie jest ona konieczna, głównie ze względu na koszty notarialnego potwierdzenia.
Istotą aneksu i jego najważniejszym celem jest jednoznaczne wskazanie, w jakim zakresie, oraz od jakiego czasu, zmienia on zasady obowiązywania umowy. W treści najlepiej jest przywołać konkretny paragraf umowy głównej wraz ze wskazaniem, co dokładnie zmieniają aktualne zapisy aneksu. Jako nieodłączna część umowy, aneks powinien być łącznie z nią interpretowany, a każdy kolejny aneks powinien odwoływać się do wszystkich dotychczasowych zmian w umowie najmu.