Istnieje przekonanie, że jadalnie powinny znajdować się wyłącznie w przestronnych domach jednorodzinnych. Nic bardziej mylnego. Pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków można zaaranżować w popularnych domach typu bliźniak, a nawet w kamienicy lub bloku. Choć architektura wnętrz tego typu nie zawsze pozwala na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby jadalnia została połączona z kuchnią.
Podstawowe informacje na temat aranżacji jadalni
W centralnym miejscu pomieszczenia, w którym będą spożywane posiłki powinien znajdować się stół. W przypadku mniejszych pomieszczeń, najlepszym wyborem jest stół rozkładany, który po całkowitym złożeniu zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Dobrym pomysłem jest zwłaszcza model kwadratowy. Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce, warto zdecydować się na krzesła bez podłokietników.
Kolejnym etapem aranżacji jadalni jest malowanie lub tapetowanie ścian. Pierwsze rozwiązanie cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Chcąc pobudzić kubki smakowe, warto postawić na ciepłe kolory. Doskonałym wyborem jest czerwony, pomarańczowy, a także różne odcienie żółtego.
Nowoczesna architektura wnętrz
Nowoczesne jadalnie wyróżniają się minimalistycznym stylem i harmonią materiałów oraz kolorów. Połączenie drewna, szkła i metalu to obecnie najpopularniejszy trend. Ograniczenie do minimum liczby dekoracji podkreśla tak zwany efekt otwartej przestrzeni, który optycznie powiększa jadalnię. Ponadto nowoczesne wnętrza są projektowane z myślą o łatwym utrzymaniu czystości. W praktyce oznacza to płaskie powietrze i ograniczenie miejsc, w których może gromadzić się kurz.
Dobrym rozwiązaniem są również panele winylowe przypominające deski drewniane. Ich zaletą jest pełna wodoodporność i wytrzymałość. Warto jednak pamiętać, że montaż wymaga prostej posadzki. Alternatywą dla paneli winylowych są klasyczne panele laminowane. W trakcie wyboru konkretnego modelu należy zwrócić szczególną uwagę na klasę ścieralności, która powinna być jak najwyższa.