Obróbka cieplna metali nadaje przedmiotom ponadprzeciętnej wytrzymałości, odporności powierzchni na ścieranie i niskiej podatności na korozję cierną. Nie dziwi zatem fakt powszechnego wykorzystywania procesów termicznych w różnych sektorach przemysłu, gdzie jakość podzespołów ma największy wpływ na ocenę końcowego produktu. Dzisiaj opowiemy o procedurze azotowania, której poddawana jest powierzchniowa strefa na danym przedmiocie. Na czym polega podnoszenie wytrzymałości zmęczeniowej metalu poprzez azotowanie? Jak przebiega ten proces?
Co to jest azotowanie plazmowe?
Azotowanie plazmowe dotyczy procesu nasycania azotem zewnętrznej powłoki przedmiotów ze stali. Proces azotowania przebiega w obecności azotu i wodoru, obejmując zakres temperatur od 400 do 600 stopni. Azotowanie stali wywołuje liczne naprężenia powierzchniowe, które skutkują ogólną poprawą parametrów wytrzymałościowych produktu. Azotowanie stali nierdzewnej i innych stopów metali prowadzone jest w specjalistycznych zakładach obróbki metali, wyposażonych w nowoczesny park maszynowy i procedury bezpieczeństwa. Powszechność azotowania plazmowego w produkcji przemysłowej świadczy o efektywności tej techniki obróbki metali. Odmianą procesu azotowania plazmowego pozostaje azotonawęglanie plazmowe, w którym do wspomnianej powyżej mieszanki dodawany jest gaz zawierający węgiel, aplikowany pod niskim ciśnieniem. Realizacja procesu azotowania jest możliwa dla wszystkich stopów żelaza i stali, jak również stopów na bazie niklu.
Zalety i zastosowanie techniki azotowania stali nierdzewnej
Azotowanie plazmowe stosuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim i samochodowym, gdzie od wytrzymałości poszczególnych komponentów zależy długowieczność maszyn i pojazdów. Procesowi azotowania poddawane są wały korbowe w silnikach samochodowych, koła zębate, zawory, a także blok silnika. W nowoczesnych parkach maszynowych przeprowadza się również azotowanie stopów aluminium i tytanu. Części maszyn zyskują tym samym ogromną wytrzymałość na przeciążenia i twardość o wartości powyżej 1000 na skali twardości Vickersa.
Samo azotowanie stali oferuje wiele zalet w porównaniu z innymi metodami. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość dokładnej kontroli nad grubością azotowanej warstwy i wydzielenia określonego fragmentu przedmiotu. Prawidłowo wykonane azotowanie plazmowe pozwala otrzymać twardą powłokę zewnętrzną, charakteryzującą się niską porowatością i zerowym stopniem utlenienia. Proces azotowania sam w sobie jest niezwykle wygodny dla producentów, gdyż nie wymaga modyfikacji na linii produkcyjnej. Azotowanie stali nierdzewnej może być prowadzone już na gotowych, oszlifowanych przedmiotach.
Nowoczesny park maszynowy i kompleksowa obróbka metali
Usługi azotowania stali, żelaza i innych stopów metali oferuje firma Sacher, kierująca swoją ofertę w stronę przedsiębiorstw z dowolnego sektora gospodarki. Nowoczesny park maszynowy został przygotowany do realizacji najbardziej wymagających zadań, a pracownicy firmy Sacher posiadają certyfikaty i doświadczenie w obszarze swojej specjalizacji. Więcej informacji o azotowaniu plazmowym i pozostałych usługach znajdziesz pod adresem www.sacher-cnc.pl.