Mogłoby się wydawać, że obecna sytuacja gospodarcza oraz ceny nieruchomości sprawiają, że każdy młody człowiek, który marzy o własnym lokum, musi przygotować się na wzięcie 30-letniego kredytu hipotecznego. Sytuacja nie jest co prawda korzystna, jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie swojego domu zdecydowanie niższym kosztem, niż budowa czy zakup standardowej nieruchomości. Odpowiedzią na te potrzeby są całoroczne domki mobilne.
Czy w takim domku mobilnym można mieszkać przez cały rok?
Domki mobilne to rozwiązanie coraz popularniejsze w naszym kraju, jednak w dalszym ciągu owiane nutką tajemnicy. Wiele osób traktuje je, jak typowe domki kempingowe, myśląc, że to rozwiązanie jedynie na wakacje. W rzeczywistości solidny i poprawnie wykonany domek mobilny będzie posiadał izolację termiczną dachu, ścian i podłogi, w całości wykonaną z wełny mineralnej, dzięki czemu można mieszkać w nim przez cały rok. Ofertę całorocznych domków mobilnych proponuje firma Mobilne Domki NS: używane domki holenderskie, mieszcząca się przy ul. Limanowskiej 26 w miejscowości Chełmiec, której oferta dostępna jest na stronie: www.mobilnedomkins.pl (Tel: 510 328 545). Dodatkowo, wersje premium takich budowli posiadają ogrzewanie w formie grzejników olejowych, a także takie rozwiązania, jak panele na podczerwień, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie podłogowe czy kominek na pellet.
Czy do postawienia domku mobilnego na swojej działce potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielkości domku. Te, które nie przekraczają 35m² nie muszą mieć pozwolenia na budowę, a jedyne co trzeba zrobić to zgłosić zamiar postawienia domku na działce w Starostwie Powiatowym. W przypadku większego domku pozwolenie na budowę będzie już konieczne. Istotne jest tu również wcześniejsze zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego oraz warunkami zabudowy narzucającymi kąt nachylenia dachu, a nawet kolorystykę domku. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów w razie konieczności zmian projektu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku domków mobilnych jest wizyta w odpowiednim Starostwie Powiatowym i ustalenie wszystkich wymagań oraz szczegółów, które z uwagi na niejasności w polskim prawie budowlanym dosyć szybko się zmieniają. Co ciekawe, domki takie można łączyć, by uzyskać większą powierzchnię. Maksymalna powierzchnia domku mobilnego to około 56 m², co przy połączeniu dwóch takich budowli daje nam powierzchnię prawie 120 m².
Jak wygląda kwestia podłączenia mediów?
Kwestia podłączenia wszelkich mediów wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku budynku tradycyjnego. Dodatkowo, domki holenderskie posiadają również wszystkie niezbędne instalacje i przyłącza. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to uzbrojenie działki w odpowiednie media (skrzynka elektryczna, wodociąg oraz szambo).
Domki mobilne – popularne nie tylko w Polsce
Wygoda rozwiązania, jakim są domki mobilne, sprawia, że stają się one coraz popularniejsze. Dzieje się tak nie tylko w naszym kraju, ale i za naszymi granicami. Moda ta szczególnie szybko rozwija się na Słowacji, dlatego wielu polskich producentów domków mobilnych, takich jak: Mobilné Domy NS realizuje projekty właśnie dla naszych sąsiadów. Dojazd ani odległość nie są żadną przeszkodą.
Jak transportuje się domki mobilne?
Domki mobilne, w przeciwieństwie do standardowego budynku, w całości powstają w fabryce i gotowe zostają przetransportowane na miejsce docelowe. Domki takie posiadają koła przydatne w trakcie załadunku oraz rozładunku na działce. Nie mogą być ona jednak transportowane na własnych kołach, bowiem nie posiadają homologacji. Do tego celu niezbędny jest pojazd z odpowiednią platformą. Z uwagi na spore rozmiary domku dobrze jest również posiadać pozwolenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na przejazd oraz odpowiedni pilotaż. Warto również dodać, że transport takiej wielkogabarytowej przesyłki najczęściej odbywa się nocą.