W salonie powinna panować przytulna i ciepła atmosfera, gdyż jest to pomieszczenie przeznaczone do wypoczynku. Pokój dzienny nigdy nie powinien bowiem kojarzyć się z zimnym wnętrzem, w którym nie można oddawać się ulubionym formom wypoczynku z powodu niskiej temperatury. O optymalną temperaturę w salonie warto zadbać na etapie wykańczania pokoju i położyć w nim podłogę, która jest ciepła i trwała. Jakie materiały sprawdzają się do wykończenia podłogi w salonie?
Docieplenie podłogi to podstawa
W salonie utrzyma się optymalną temperaturę jedynie w sytuacji, gdy podłoga będzie miała odpowiednią izolację termiczną. Bez docieplenia przez podłogę ucieka ciepło, a koszty ogrzewania rosną. Izolacja termiczna jest szczególnie ważna w domach jednorodzinnych. Do jej wykonania powinno się wykorzystać styropian o grubości 10-12 centymetrów, który zapobiega ucieczce ciepła przez podłogę.
Docieplenie podłogi w mieszkaniach w blokach nie musi być tak grube, gdyż już cienka pianka pod panele wystarcza, by ograniczyć straty ciepła. Jednocześnie pianka wygłusza pomieszczenie i sprawia, że ogłosi chodzenia i inne dźwięki są mniej uciążliwe dla sąsiadów. W domach jednorodzinnych izolacja termiczna jest jednak niezbędna, by ograniczyć odczuwanie zimna z piwnicy. Bez niej w salonie będzie zimno bez względu na to, jaki materiał wykończeniowy znajdzie się na podłodze.
Ciepłe panele podłogowe
Panele winylowe i laminowane to popularny materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdza się w salonie. Panele laminowane są łatwe do ułożenia, dzięki systemowi zatrzaskowemu. Dzięki temu podłogę układa się bez konieczności stosowania kleju i tworzenia skomplikowanych łączeń. Laminowane panele o wysokiej klasie ścieralności są odporne na zarysowania i utratę koloru, dlatego służą przez długi czas. Występują w bogatej palecie odcieni i wzorów, dzięki czemu dopasowanie ich do koncepcji aranżacji Twojego wnętrza nie będzie żadnym problemem. Panele winylowe i laminowane od renomowanych producentów dodatkowo cechują się wodoszczelnością, dlatego w razie rozlania wody nie puchną.
Panele podłogowe w salonie świetnie sprawdzają się jako imitacja drewna. Zastępują drewniany parkiet i deski bez obniżania walorów estetycznych aranżacji. Wzory paneli wyglądają tak samo, jak naturalny dąb, jesion lub buk, dlatego salon kojarzy się z ciepłem i błogim wypoczynkiem. Co więcej, panele nie wymagają regularnej konserwacji i impregnacji, by zachować ładny wygląd i ograniczyć utratę ciepła przez podłogę.
Dywany do salonu
Utrata ciepła jest mniejsza, jeśli na podłodze znajduje się dodatkowa warstwa izolacyjna. Może być nią dywan, który można położyć zarówno na panelach, jak i na parkiecie, deskach podłogowych lub wykładzinie PCV. Dywan sprawia, że na podłodze w pokoju dziennym mogą bawić się małe dzieci. Dzięki niemu ogranicza się odczuwanie zimna od podłogi, a dzieci są lepiej chronione przed przeziębieniem. Dywan w nowoczesnym lub klasycznym stylu można ułożyć w dowolnej części pokoju dziennego, dlatego bez przeszkód może znaleźć się w miejscach, w których podłoga była najzimniejsza.
Ciepła podłoga w salonie to podstawa przytulnej aranżacji
Przytulny salon nigdy nie powinien być zimny, zwłaszcza jeśli chodzi o podłogę. Domownicy chętnie spędzają czas na dywanie i poruszają się po pokoju dziennym boso. Wybierając panele i dywany do pokoju dziennego oraz dbając o odpowiednią izolację termiczną, ogranicza się utratę ciepła przez podłogę i podnosi się ogólny komfort termiczny w salonie.