Żaden system sprężonego powietrza nie może prawidłowo funkcjonować bez zbiornika odbiornika powietrza. Urządzenie pełni rolę bufora pomiędzy sprężarką a punktem poboru i magazynuje energię sprężonego powietrza. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie o dobrze dobraną pojemność zbiornika na olej do sprężarki. Czy wystarczy dodatkowy 100-litrowy zbiornik sprężarki, czy też potrzebujesz dużego 500-litrowego zbiornika powietrza?
Dlaczego warto wybrać dodatkowy zbiornik do sprężarki?
Jak nietrudno się domyślić, zbiorniki ciśnieniowe wykonane są z materiałów o wysokiej wytrzymałości, na które niełatwo wpływa wilgoć czy zmiany temperatury. Zwykle są wykonane ze stali nierdzewnej. Na zbiorniki do kompresora nakłada się dodatkowe powłoki z innych materiałów, aby nadać im określone właściwości, np. aby były bardziej odporne na wilgoć, są ocynkowane. Zbiorniki ciśnieniowe wyposażone są w różnego rodzaju mechanizmy zapewniające komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Ważnym elementem jest oczywiście zawór bezpieczeństwa. Zapewnia to, że gdy ciśnienie wzrośnie, zawartość można łatwo i szybko opróżnić. Gaz jest usuwany z butli przez zawór upustowy i króciec przyłączeniowy. Zbiornik ciśnieniowy odpowiada za odciążenie sprężarki. Zgromadzone powietrze pozwala na odłączenie go od czasu do czasu bez ryzyka przegrzania. Czasami zbiornik ciśnieniowy odpowiada również za chłodzenie sprzętu. Układy chłodnicze ze sprężarką są dość złożone i wykorzystują olej, wodę i powietrze. Ponadto zbiornik ciśnieniowy poprawia środowisko pracy sprężarki, minimalizując pulsację powietrza.
Jak dobrać odpowiedni zbiornik do sprężarki?
Mechanizm działania zbiornika powietrza opiera się na precyzyjnym sterowaniu, a autonomiczny układ sterowania może zwiększać lub zmniejszać ciśnienie wewnątrz zbiornika. Aby proces ten przebiegał prawidłowo należy odpowiednio dobrać wielkość produktu oraz wydajność całej jednostki, ponieważ wtedy z powodzeniem można zwiększyć wydajność sprężarki. Dobór wydajności zależy od charakteru wlotu i wydajności sprężarki. Można to obliczyć za pomocą złożonego wzoru matematycznego, który wymaga znajomości szczegółowych parametrów sprężarki, w tym maksymalnej temperatury na wlocie lub ustawionej różnicy ciśnień między obciążeniem a odciążeniem maszyny.
Kiedy wymagana jest duża pojemność zbiornika do sprężarki?
Pojemność dodatkowego zbiornika do sprężarki wynosi zwykle około 1/3 wydajności sprężarki. Oznacza to, że dla sprężarki o wydajności 900 litrów na minutę optymalny byłby zbiornik magazynowy o pojemności około 300 litrów. Nie jest to ścisła zasada i w pewnych okolicznościach można od niej odstąpić. Warto pamiętać, że sprężarki tłokowe nie mogą pracować na zbyt długim cyklu, więc nie mogą mieć zbyt dużego zbiornika, bo się przegrzeją. W przypadku sprężarek śrubowych należy pamiętać, że nie mogą one odpoczywać zbyt długo, ponieważ zimne rozruchy są dla nich niekorzystne. Oprócz wielkości należy pamiętać, że maksymalne dopuszczalne ciśnienie w zbiorniku jest wyższe niż maksymalne ciśnienie sprężarki, która będzie do niego podłączona.