Z pewnością komfort i bezpieczeństwo domowników zależy od nienagannego działania piecyka gazowego, a aby działał on prawidłowo konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i serwisów przez wykwalifikowanych specjalistów. Pamiętajmy, że nawet gdy wydaje nam się, że piecyk działa w sposób prawidłowy, a jedynym niepokojącym faktem jest zużycie większej ilości paliwa – zamów specjalistę, aby to zbadał. W wyniku awarii dochodzi do wycieku gazu, co jest skrajnie niebezpieczne.
Dlaczego serwis piecyka gazowego jest tak ważny?
Piecyk gazowy powinien być serwisowany przynajmniej co dwa lata i koniecznie przez profesjonalną firmę, bądź specjalistę – zobacz na czym polega specjalistyczny serwis piecyków gazowych! Musisz wiedzieć jak ważne jest regularne serwisowanie piecyka gazowego, ponieważ w inny sposób nie dowiesz się czy coś jest nie tak z Twoim piecykiem. Konsekwencje jakie niesie uszkodzony piecyk gazowy są naprawdę poważne oraz często tragiczne w skutkach. Uszkodzony piecyk gazowy jest w stanie spowodować naprawdę poważne problemy ze zdrowiem. Musisz pamiętać, że tlenek węgla, który jest skutkiem uszkodzonego piecyka gazowego, ma bezbarwną i bezwonną konsystencję, co jest skrajnie niebezpieczne, ponieważ bardzo trudno jest go dostrzec. Jego wysoki poziom w powietrzu powoduje utratę przytomności, a nawet i śmierć. Objawy zatrucia tlenkiem węgla to:
- duże zmęczenie
- duszności
- zawroty i bóle głowy
- mroczki przed oczami
- mdłości oraz wymioty
- dezorientacja
- problemy z równowagą
- bóle w klatce piersiowej
- zmniejszona koncentracja
Ponadto dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby chore przewlekle są bardziej narażone na zatrucie tlenkiem węgla. Pamiętaj też jak ważne jest, aby korzystać wyłącznie z licencjonowanych specjalistów, który używają jedynie sprawdzonego sprzętu do serwisowania.
Przegląd instalacji gazowej – jak powinien wyglądać?
Okresowy przegląd instalacji gazowej w domu powinien obyć się co najmniej raz w roku kalendarzowym. Koszt takiego przeglądu nie jest wyższy niż 400 złotych, a ewentualna naprawa przewyższa tę kwotę kilkukrotnie – chyba wiadomo co się bardziej opłaca. Tak jak w przypadku serwisowania, do przeglądu okresowego również wybieraj jedynie wyspecjalizowanych fachowców. Prawidłowo przeprowadzony przegląd powinien wyglądać następująco:
- Serwisant oceni czy warunki pracy kotła gazowego są poprawne. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że korzystający z instalacji gazowej przez swoją niewiedze mógł utrudnić dopływ powietrza do kotła.
- Serwisant czyści filtry wody i gazu, wymiennik ciepła oraz palnik. Nie należy czyścić tych rzeczy w sposób mechaniczny, z uwagi na to, że może to spowodować szkody na wymienniku zabezpieczonego przed korozją. Jeśli te elementy są czyszczone regularne środki chemiczne są w zupełności wystarczające.
- Serwisant wymieni system filtrów. Filtry w piecu gazowym mają za zadanie zapobiegać przedostawaniu się kurzu do wnętrza pieca.
- Kontrola wentylatora przez serwisanta jest niezbędna.
- Serwisant wykona pomiarów kontrolnych pompy obiegowej oraz ciśnienia w poduszce gazowej. Temperatura pompy obiegowej nie powinna być większa niż 25 stopni Celsjusza, jeżeli jest większa oznacza to fakt, że zbyt mała ilość wody przepływa przez kocioł. Ciśnienie w poduszce gazowej powinno wynosić 0,1 bra na metr różnicy w wysokości pomiędzy punktem instalacji, który jest najwyższy, a naczyniem. Często serwisant decyduje się również na przepłukanie przewodu, który łączy oba punkty, aby go udrożnić.
Serwisant wykonuje również takie czynności jak montaż palnika, kontrola szczelności wszelkich połączeń hydraulicznych, regulacja palnika, kontrola czujnika i zaworów bezpieczeństwa.
Czy wiesz, że niektóre firmy zajmujące się serwisowaniem i przeglądami okresowymi oferują stałą kontrolę nad instalacją gazową przez określony w umowie czas? Jest to wygodne dla osób zapominalskich, ponieważ firma sama z siebie przyjeżdża w określonych w umowie terminach i wykonuje wszelkie niezbędne czynności, aby instalacja gazowa pozostała w nienagannym stanie, a domownicy mogli cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem.