O wyborze samochodu decyduje szereg różnych czynników. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup hybrydowego auta. Są one traktowane głównie jako ekologiczna alternatywa dla pojazdów wyposażonych w tradycyjne silniki.
Jak działa hybrydowe auto?
Mianem samochodu hybrydowego określane jest auto wyposażone w silnik elektryczny oraz spalinowy. W zależności od tego, w jakim stopniu zaawansowany jest napęd hybrydowy, samochody hybrydowe dzielą się na: pełne hybrydy, łagodne hybrydy oraz mikrohybrydy. Napędy hybrydowe mogą być szeregowe, równoległe oraz mieszane. W calu naładowania pojazdu należy podłączyć go do źródła prądu. Wystarczy do tego zwykłe gniazdko elektryczne, niemniej w Polsce powstaje coraz więcej specjalnych stacji ładowania.
Jakie zalety mają samochody hybrydowe?
Honda hybrydowa oraz inne modele hybryd zasługują na uwagę z paru istotnych powodów. Jak podkreślają klienci salonu Honda Plaza, ogromnym plusem hybrydowych aut jest niska awaryjność. Wynika to z ich konstrukcji oraz zastosowanych podzespołów. Nie są to tak skomplikowane mechanizmy, jak ma to miejsce w przypadku samochodów ze spalinowymi jednostkami napędowymi. Auta cenione są również za stosunkowo nieduże koszty tankowania, co przy galopujących cenach na stacjach paliw jest wielkim atutem. Zgodnie z ustawą o elektromobilności z 2018 r. na korzyść zakupu samochodu hybrydowego typu plug in przemawia też zwolnienie z akcyzy – oczywiście z zastrzeżeniem, że donosi się to wyłącznie do nowych samochodów.
Jak wybrać odpowiedni samochód hybrydowy?
Decydując się na zakup hybrydowego auta, należy w pierwszej kolejności określić własne potrzeby i preferencje oraz zaplanować budżet. Samochód można kupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W przypadku używanych pojazdów bardzo ważne jest to, aby były one w dobrym stanie technicznym. Mile widziany jest także niezbyt duży przebieg. Wiek samochodu też ma znaczenie – im starsze auto, tym mniej kosztuje, ale należy się liczyć ze zwiększonym prawdopodobieństwem awarii.